ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Weekend seniora z kulturą

Z okazji Światowego Dnia Seniora Dom Literatury w Łodzi i Łódź zwana pożądaniem zapraszają na jedyny w swoim rodzaju spacer łódzkimi śladami Ślepego Maksa.

Prowadzenie spaceru: Patryk Robacha (Łódź zwana pożądaniem)

Zbiórka: 2 października (sobota), godz. 17.00 na placu Kościelnym, przed Kościołem Najświętszej Marii Panny

Na spacer obowiązują zapisy:
malgorzata.marszalkowska@dom-literatury.pl

lub telefoniczne
(42) 636 68 38

Menachem Bornsztajn, znany pod pseudonimem Ślepy Maks, urodził się 15 stycznia 1890 w Łęczycy, zmarł 18 maja 1960 w Łodzi. Był legendarnym łódzkim gangstesterem żydowskiego pochodzenia, działającym na terenie dzielnicy Bałuty.

Po śmierci ojca, który zmarł w wyniku pobicia przez stójkowego, Menachem Bornsztajn zajmował się żebractwem przed kościołem, gdzie wypatrzył go legendarny Natan, znany paser. Paser ów zwerbował Bornsztajna do swojej szajki, trudniącej się drobnymi kradzieżami.

Wkrótce potem Maks spotkał stójkowego odpowiedzialnego za śmierć ojca. W trakcie awantury stójkowy został zabity przez Bornsztajna, a Maks stracił oko. Wtedy też otrzymał przezwisko „Ślepy Maks”.

Jeszcze przed I wojną światową Bornsztajn ożenił się z córką swojego konkurenta Arona Goldberga – Gołdą – i tym samym podporządkował sobie cały świat przestępczy północnej Łodzi.

Po ślubie młoda para zamieszkała początkowo przy ul. Nowomiejskiej, a następnie przy ul. Sienkiewicza 9, gdzie powstało Biuro Próśb i Podań „Obrona”, do którego interesanci przychodzili z różnymi prośbami i skargami, które Maks rozpatrywał. Wystarczyło podobno zwrócić się do biura ze skargą, gdy coś zginęło, a Bornsztajn sprawiał, że rzecz ta w niedługim czasie wracała do właściciela. Tak zaczęła się rodzić legenda Ślepego Maksa.

O tym kim był łódzki król dintojry, czy naprawdę miał cokolwiek wspólnego z Robin Hoodem, jak przeżył wojnę i jak żył po wojnie, opowiemy na spacerze.

—————————
Projekt dofinansowany ze środków UMŁ