ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Spotkanie z Lilianą Hermetz

Zapraszamy na spotkanie z Lilianą Hermetz wokół jej najnowszej książki „Rozrzucone” (Wydawnictwo Literackie)

Prowadzenie spotkania: Marta Zdanowska

********************

Spotkanie na żywo z udziałem publiczności odbędzie się w Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17)

Spotkanie będzie również transmitowane na profilu Domu Literatury oraz Wydawnictwa Literackiego.

********************************
O powieści „Rozrzucone”

Fabuła tej międzypokoleniowej i wielogłosowej powieści rozgrywa się w XX i XXI wieku na terenie trzech krajów. Marię wojenna zawierucha rzuciła do Alzacji, gdzie wraz z mężem Francuzem prowadzi restaurację, starając się zapomnieć o przeszłości i zapuścić korzenie na nowej ziemi. Przez cały okres PRL-u kobieta odwiedza swoje ciotki na Podkarpaciu. Zaprasza krewnych do Francji, próbując mimo skomplikowanych relacji utrzymać kontakt z rodziną i zachować tożsamość. Kim naprawdę jest Maria? Czym są granice dla niej i dla kolejnych kobiet w rodzinie, czy da się je przekroczyć? „I co to jest właściwie ta ojczyzna?”.

Najnowsza powieść Liliany Hermetz intryguje zarówno formą, jak i językiem. Każda z bohaterek dźwiga swoją tajemnicę i mówi w niepowtarzalny sposób: polszczyzna miesza się z językami ukraińskim, francuskim i alzackim, a kompleksy ubogich krewnych ze Wschodu — z bólem wykorzenienia i samotnością emigracyjnego życia.
Od biednej podkarpackiej wsi po współczesną Warszawę i pracę w polsko-francuskiej korporacji — ponad pół wieku historii Europy, od drugiej wojny światowej, odbija się w losach kilku zwykłych, a zarazem wyjątkowych kobiet. Liliana Hermetz nie pozwala o nich zapomnieć.

Liliana Hermetz – pisarka, teatrolożka. Studiowała w Polsce i we Francji. Za debiutancką powieść „Alicyjka” otrzymała Nagrodę Conrada. W 2017 roku ukazała się jej druga książka – „Costello. Przebudzenie”. Finalistka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu i stypendystka Literarisches Colloquium Berlin.