ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

SPOTKANIE AUTORSKIE

Prezentacje nowej powieści Uładzimira Niaklajeua Hej Ben Hinnom
(spotkanie w języku białoruskim)

Uładzimir Niaklajeu – białoruski poeta, prozaik, opozycjonista, kandydat na prezydenta Białorusi w wyborach w 2010 roku. Laureat Nagrody im. Jerzego Giedroycia za najlepszą książkę prozatorska w języku białoruskim w 2012 roku za powieść Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez. Powieść mińska (polskie wydanie ukazało się nakładem Kolegium Europy Wschodniej, Wrocław 2015, przeł. Jakub Biernat). W polskim tłumaczeniu ukazał się także wybór wierszy Poczta gołębia (Kolegium Europy Wschodniej, Wrocław 2011, przeł. Adam Pomorski).

Akcja książki Hej Ben-Hinnom ma dwa główne wątki fabularne i toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych. Bohaterem pierwszego jest białoruski poeta Janka Kupała, który stracił życie w roku 1942 spadając ze schodów moskiewskiego hotelu. Dokumenty o śmierci są nadal utajnione. Większość badaczy zgadza się, że było to zabójstwo zorganizowane przez sowieckie służby. Bohaterem drugiego jest białoruski poeta Wiktar Marhier – uczestniczący w życiu literackiej bohemy stolicy sowieckiego imperium. Dysydent, który chce wpłynąć na bieg historii. Młody poeta marzy o usunięciu Leonida Breżniewa, stojącego na skraju starczego szaleństwa. Naiwne marzenia prowadzą poetę do głębokiego dramatu.
Powieść nawiązuje do bogatej biografii Uładzimira Niaklajewa – jednego z kandydatów na prezydenta Białorusi w wyborach 2010 roku, a potem więźnia politycznego. Oba wątki i płaszczyzny czasowe przeplatają się ze sobą w sposób metafizyczny.