ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Mikołaj Grynberg – Rejwach

 

Mikołaj Grynberg ,,Rejwach” – 31 opowieści o byciu ŻYDEM

Prowadzenie: Joanna Sikorzanka

Jeśli mieszkasz w Polsce w 2017 roku powinieneś przeczytać „Rejwach”. Dlaczego? Bo ten mistrzowski zbiór 31 opowiadań Mikołaja Grynberga pokazuje nam, że w Polsce w 72 lata po zakończeniu II wojny światowej nic nie jest ani łatwe, ani oczywiste.

Zapraszamy na spotkanie z Mikołaj Grynberg poświęcone „Rejwachowi” (Nisza)
Spotkanie poprowadzi Joanna Sikorzanka.

Bohaterkami i bohaterami „Rejwachu” są osoby w różnym wieku, z różnych stron Polski, które łączy etykietka?/ nazwa?/ narodowość? określona jednym słowem – „Żyd”. Może ono oznaczać tożsamość, ale może też być kompletnie niechcianą innością. Łatką, problemem albo trudną tejemnicą… Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem to dla wielu osób, które opowiedziały o swoich historiach, moment ujawnienia, ulgi albo tragifarsa jak w przypadku tych, którzy poszukują bezskutecznie zaświadczenia, że „nie są Żydami”, bo przeszkadza im to w interesach.

„Lepiej nie być Żydem, bo sam pan widzi, że amatorzy nie ustawiają się do tego w dzikich kolejkach” – radzi nam narrator „Rejwachu”.
Jak to więc jest być Żydem we wspólczesnej Polsce? I co to znaczy być Żydem?

Mikołaj Grynberg – pisarz i fotograf, z wykształcenia psycholog. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009), „Auschwitz – co ja tu robię”? (2010) oraz książki „Ocaleni z XX wieku (2012)”. Od lat zajmuje się problematyką Żydów w XX wieku.

Joanna Sikorzanaka – miłośniczka literatury i reportażystka radiowa przez 35 lat związana z Radio Łódź, zajmuje się historią łódzkich Żydów, współpracuje z „Midraszem”.

20.06.(wt.)godz.19.00     KAWIARNIA LITERACKA