ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Łódzka Noc Muzeów w Domu Literatury

Zapraszamy na Łódzką Noc Muzeów, w takcie której będzie można obejrzeć trzy wystawy.
sobota (14 maja), godz. 18.00-00.00
_________________________
1. „Ukraine ZIN” – wystawa ilustracji i komiksów autorów z Ukrainy oraz z Polski, a także Czech i Grecji, związanych z atakiem Rosji na Ukrainę. To zbiór komiksów i plakatów, które są pierwszą reakcją grafików z kraju objętego wojenną pożogą. Tworzyli pod bombami, a ich prace są zapisem emocjonalnych komentarzy i antywojennym protestem. Zwiedzający będą mogli zakupić okolicznościowy katalog (liczba egzemplarzy jest limitowana), z którego dochód w całości jest przeznaczony na pomoc walczącej Ukrainie. Jego cena to 30 zł.
_________________________
2. „Tylko Ola Niepsuj”
Wystawa w ramach Łódź Design Festival.
Kuratorka: Adriana Usarek
Na wystawie zatytułowanej „Tylko Ola Niepsuj” prezentowanej w Domu Literatury w Łodzi, która towarzyszy Łódź Design Festival, pokazane zostaną prace z trzech cyklów: „Lato w mieście”, „Outdoor Club” oraz „Object Salon”, a także oryginalne rysunki i kolaże z archiwum autorki.
***
Ola Niepsuj poprzez prace przedstawia siebie, swoje fascynacje, inspiracje, sposób widzenia świata… Poruszając się w obszarze własnego, charakterystycznego języka wizualnego, ilustratorka nieustannie sięga po nowe formy, kompozycje i środki wyrazu. Do cech, które wyróżniają prezentowane na wystawie projekty należy bogata wizualnie, niepozbawiona dowcipu, szata graficzna. Niepsuj łącząc tradycyjne techniki, takie jak ołówek, tusz czy malarstwo z rysunkiem cyfrowym, tworzy eklektyczne kolaże. Bardzo istotna jest dla niej kompozycja, a największe znaczenie ma to, co na pierwszy rzut oka jest ledwie detalem. Za pomocą koloru utrwala proste, radosne wspomnienia wczesnej twórczości, kojarzące się z beztroską, zabawą, śmiechem, kiedy nie znając jeszcze zgiełku dorosłego życia, mając kilka lat, mocniej odczuwa się otaczający nas świat. Dlatego ilustracje są żywe, pełne humoru, starają się zapewnić każdemu dziecięce poczucie zachwytu i niewinności. Ilustracje i projekty tworzone przez artystkę mówią same za siebie. Tylko Ola Niepsuj tak widzi świat.
_______________________
Wystawa w ramach cyklu Obraz+Tekst=Sztuka dla dzieci i młodzieży
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
_______________________
3. „Legendy Kostaryki” autorstwa Enmanuela Lopeza Vargasa w ramach tygodnia kostarykańskiego w Łodzi – „Mañana – tam gdzie dni płyną wolniej!”