logo

ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. (42) 636 68 38 | tel./fax (42) 636 06 19 | kontakt@dom-literatury.pl

Letnia Scena 2026

Letnia Scena 2026

Link do biletów online: https://goingapp.pl/wydarzenie/letnia-scena-2026

1 lipca (środa) g. 17
Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
POV: Masz 12 lat i prze****ne
Autor: Mariusz Gołosz
Reżyseria: Jakub Zalasa
Obsada: Zuzanna Czerniejewska-Stube, Iwona Sapa, Joanna Żurawska, Bogdan Ferenc, Wojciech Kalinowski, Michał Karczewski, Maciej Hązła, Roland Nowak
Czas trwania: 40 minut spektakl + 30 min. warsztaty kontekstowe po spektaklu

Tekst został nagrodzony w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Dzieciństwo to czas pełen cudów. Dni wypełniają beztroskie zabawy z rówieśnikami, wieczorem zasypiamy w poczuciu bezpieczeństwa, otoczeni troską. Jednak z nadejściem nastoletniości, świat zaczyna się zmieniać. Relacje z przyjaciółmi przekształcają się w nieustanną rywalizację. Na naszej twarzy pojawiają się pryszcze, a rodzice nagle stają się obcymi osobami, które zdają się nic nie rozumieć. W skrócie – wszystko, co było proste, staje się skomplikowane. W takiej sytuacji znajduje się dwunastoletni Arek, bohater dramatu „POV: Masz 12 lat i prze****ne” autorstwa Mariusza Gołosza. Arek to wrażliwy chłopiec, stojący u progu dorastania, który zmaga się z trudnymi relacjami w szkole i czuje się wyobcowany. Jego problemy pozostają nieujawnione również przed matką. Jedynym jego towarzystwem są Ciemność i Uporczywa Myśl w Głowie, a ucieczką od trudnej rzeczywistości stają się marzenia i świat gier komputerowych. Spektakl dotyka uniwersalnych tematów związanych z dorastaniem i problemami, które często towarzyszą młodzieży – trudnościami w relacjach rówieśniczych oraz wewnętrznymi zmaganiami. Jak poradzić sobie z nastoletnim kryzysem? Jak rozmawiać z młodzieżą o ich problemach? Jak oswoić mrok dorastania?

Uwaga! Po spektaklu odbędzie się warsztat związany z tematyką spektaklu
Dla kogo? Dla nastolatków (12+) i osób dorosłych
Bilety: 40/30 zł

2 lipca (czwartek) g. 19
Wieczornik - spektakl muzyczny + spotkanie z Aleksandrą Samelczak, wokalistką i autorką książki poetyckiej Dom
Skład zespołu: Ola Samelczak – wokal (aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu), Szymon Siwierski – fortepian, kompozycje, Paulina Frąckowiak – gitara basowa, przeszkadzajki, autorka tekstów, Łukasz Świętek – gitara, Agnieszka „KOVA” Kowalczyk – wiolonczela

Wieczornik to poznański zespół znany z poetyckiej, półakustycznej muzyki, który z brzmienia fortepianu, gitar, wiolonczeli i głosu oraz malarskich słów kreuje klimatyczne, introspektywne kompozycje niosące chwile wytchnienia w chaotycznym i huczącym świecie. Projekt narodził się z połączenia przestrzennych kompozycji fortepianowych Szymona Siwierskiego z poetyckimi tekstami, które napisała do nich Paulina Frąckowiak. Duet autorski zaprosił do śpiewania powstałego repertuaru aktorkę Aleksandrę Samelczak, z którą zetknęli się przy okazji pracy nad koncertem w poznańskim Teatrze Polskim. Skład niebawem poszerzył się o gitarzystę Łukasza Świętka oraz wiolonczelistkę Agnieszkę Kowalczyk i szybko zyskał charakter unikalnego kolektywu, balansującego na granicy muzyki, poezji i uważności. Ich dźwięki nie opierają się na perkusyjnym rytmie, lecz na organicznym pulsie instrumentów akustycznych oraz subtelnych brzmieniach małych instrumentów i przedmiotów takich muszle czy kamienie.

Wieczornik promuje swoją debiutancką płytę „Równoległoświaty” (premiera 17 lutego 2026 r.) Zapowiadają ją single odpowiadające czterem żywiołom: Wwodowzięta, Ostatni dzień lata, Leśny, do którego powstał piękny teledysk oraz Ogniowy. Te utwory łączą wyjątkowe teksty z bogatą warstwą dźwiękową, czerpiąc inspiracje z przyrody i motywów żywiołów. Premierze płyty towarzyszy premiera nowatorskiego widowiska “Równoległoświaty. Koncerty performatywne zespołu Wieczornik” w Teatrze Polskim w Poznaniu, łączące muzykę zespołu ze środkami teatralnymi oraz ideą shinrin yoku czyli kąpieli leśnych. Zespół prowadzi także swoją autorską audycję w poznańskim Radio Afera.

Koncert poprzedzi wieczór autorski. Wokalistka zespołu, Aleksandra Samelczak, w roku 2025 wydała nakładem wydawnictwa Austeria debiutancki tomik poetycki “Dom”. Koncert Wieczornika zostanie połączony z wieczorem autorskim promującym tej publikacji.

Dla kogo? Dla każdego
Bilety: 40/30 zł

4 lipca (sobota) g. 11

Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
Bibuła w tapczanie
na podstawie książki Michała Rusinka “Bibuła w tapczanie. O solidarności dla dzieci”
reżyseria: Michał Derlatka
obsada: Dariusz Czarniecki i Jakub Ehrlich
czas trwania: 45 minut

To opowieść o wielkiej i małej historii, o sile wspólnoty oraz potrzebie demokracji, wolności i niezależności – wartościach ważnych nawet dla najmłodszych obywateli i obywatelek. Z lalkowej inscenizacji młodzi widzowie dowiedzą się, jak wyglądał świat, który z dzieciństwa pamiętają ich rodzice i dziadkowie. Poznają, kim byli Wałęsa i Jaruzelski, kto to był zomowiec i co robiła bibuła w tapczanie. To będzie nieco szalona podróż po latach osiemdziesiątych zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, opowiedziana w przystępny i zrozumiały sposób.

Spektakl otrzymał Wyróżnienie na Festiwalu Otwarcia w 2025 r. w Teatralnym Instytucie Młodych, działającym przy Teatrze Ludowym.

Dla kogo? Dla dzieci w wieku 8+ i ich rodziców
Bilety: 20/10 zł

8 lipca (środa) g. 18
Teatr Ochoty
Życie towarzyskie i uczuciowe
autor: Leopold Tyrmand
reżyseria i adaptacja: Igor Gorzkowski
obsada: Konrad Żygadło, Filip Orliński, Agata Łabno, Martyna Czarnecka, Jan Litvinovitch
czas: 140 minut (z przerwą)

Co musisz zrobić, by zamieszkać w modnej dzielnicy? Czy wyposażysz mieszkanie tak, by tobie było wygodnie, czy by robiło wrażenie na znajomych? Jak daleko jesteś w stanie posunąć się, aby móc kupić dobry samochód? Które wydatki ukrywasz, a które eksponujesz? Czym chwalisz się na fejsie? Wakacje? Meble? Obiady w dobrych restauracjach? Działka albo apartament w kurorcie? Wizyta lekarska poza kolejką? Pozycja społeczna i kariera zawodowa nieodmiennie idą w parze, czy to lata 50. XX wieku, czy 3. dekada 21. stulecia. Na co mamy wpływ, a co dzieje się niezależnie od nas? To było i jest trudne do zdefiniowania. Łudzimy się naszą sprawczością i niezależnością, tymczasem jedna czy dwie decyzje mogą nas wpędzić w spiralę zobowiązań. Dziś – od banku czy rodziny, kiedyś – od partii i osób „ustosunkowanych”…

Dla kogo? Dla nastolatków i osób dorosłych
Bilety: 60/50 zł

11 lipca (sobota) g. 18
Dom Spotkań z Historią
W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej
autor: Piotr Rowicki
Reżyseria: Anna Gryszkówna
obsada: Agnieszka Przepiórska
czas trwania: 70 minut

Matka. Działaczka społeczna. Poetka. Kolorowy ptak. Kobieta walcząca z systemem i narzuconymi normami społecznymi. Matka zamordowanego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej Grzegorza Przemyka. Tytułowy maj, ulubiony miesiąc Barbary Sadowskiej, stał się miesiącem narodzin i śmierci jej syna. Agnieszka Przepiórska portretuje Sadowską, gdy ta przygotowuje się do pogrzebu ukochanego dziecka. Targają nią emocje i wspomnienia. To nie tylko opowieść o śmierci, żałobie i pożegnaniu, to też historia życia Sadowskiej przywracająca jej podmiotowość. Zdaniem aktorki, niezwykle ważnym aspektem tej opowieści jest jej postawa po śmierci syna, gdy nieugięta staje do walki z całym sądowym mechanizmem (nie)sprawiedliwości.

Dla kogo? Dla nastolatków i osób dorosłych
Bilety: 50/40 zł

15 lipca (środa) g. 18

Teatr Ochoty
Siódemka. SzÓs Polskich Królowa
autor: Ziemowit Szczerek
Reżyseria i adaptacja: Rafał Szumski
Obsada: Martyna Czarnecka, Jan Litvinovitch, Agata Łabno, Filip Orliński, Konrad Żygadło oraz Jarosław Boberek (głos)
czas: 120 minut (z przerwą)

„Siódemka. SzÓs Polskich Królowa” na podstawie powieści Ziemowita Szczerka to popkulturowe pomieszanie Gombrowicza z Konwickim i Mickiewiczem. Chciałoby się napisać, że „Siódemka. SzÓs Polskich Królowa” to „spektakl drogi”, ale zaraz wszyscy zaczną myśleć o budżecie produkcji, zamiast odnieść się do gatunkowego „filmu drogi”. Dlatego na rzecz „Siódemki. SzÓs Polskich Królowej” stworzyliśmy nowy gatunek, czyli „spektakl jazdy”. Jazdy po naszych fantazjach narodowych i kompleksach. Wraz z „osobą bohaterską” przemierzamy „mityczną” drogę krajową nr 7. Napojeni wiedźmińskimi eliksirami wyruszamy w pełną groteski, akcji i dygresji podróż z Krakowa, przez prowincję, do Warszawy. Wszak „Warszawa i Kraków stolice Polaków”. Spektakl przesiąknięty kpiną i, nie rzadko, suchym żartem, który w formie hiperboli i pastiszu próbuje odnieść się do naszej historii i naszego odziedziczonego niedopasowania do realiów nowoczesności, dając nam w ten sposób impuls do podjęcia wysiłku przebudowy polskiej tożsamości.

Dla kogo? Dla nastolatków i osób dorosłych
Bilety: 60/50 zł

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi
Organizator: Dom Literatury w Łodzi
Patronat medialny: Tygiel Kultury, Plaster Łódzki