ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Letnia Scena 2014: Love

W każdą środę lipca i sierpnia w Domu Literatury w Łodzi organizowana będzie szesnasta edycja Letniej Sceny – przeglądu teatralno-muzycznego. Widzowie zobaczą sześć spektakli konkursowych walczących o główną nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych, a także trzy sztuki towarzyszące. Bilety kosztują 35/20 zł.

 

23 lipca, godz.19.00 – spektakl konkursowy
Artur Pałyga
LOVE
Teatr C.S.T. z Cieszyna

W LOVE okazuje się, że miłość jest czymś ponad to co, chce nam wmówić współczesny świat. Przestaje być sprowadzana do zwykłej transakcji – wzajemnej wymiany własnych zasobów i niezaspokojonych potrzeb, której głównym celem jest osiągnięcie lepszego samopoczucia. Tu, niczym niezwykła siła wywołuje wspomnienia, prowokuje do aktywności, motywuje do zmiany, mimo że początkowo była traktowana jako zupełny bezsens. Mimo powagi problemu przedstawienie posiada specyficzną lekkość i często dowcipne potraktowanie tematu. Tomasz Pisarek za monodram LOVE  zdobył nagrodę aktorską na XL Tyskich Spotkaniach Teatralnych.

Scenariusz: Artur Pałyga
Reżyseria: Bogusław Słupczyński
Scenografia: Bogusław Słupczyński, Tomasz Pisarek
Występuje: Tomasz Pisarek
W spektaklu wykorzystano muzykę Piotra Czajkowskiego

30 lipca, godz.19.00 – spektakl konkursowy
Michael Gow
FEBE WRÓĆ
Studio Telewizyjne i Filmowe ARTERION z Łodzi
Adaptacja/scenariusz, reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne: Michał Rzepka
Występują: Malwina Irek, Gracjan Kielar

Helen i Frazer żyją razem pod jednym dachem, a niekiedy nawet współżyją ze sobą – nie mają wspólnych tęsknot i marzeń. Tę emocjonalną pustkę wypełni pewnego dnia tytułowa Febe, suka przyjaciółki pani domu. Czworonóg trafia do nich tylko na tydzień, ale już wkrótce zapatrzeni w siebie bohaterowie zaczynają dostrzegać więcej niż czubki swoich wymodelowanych nosów. Czy pies zdoła odmienić pochłoniętych tylko swoimi sprawami egoistów?  Czy potrafi ich uczłowieczyć?

6 sierpnia, godz.19.00 – spektakl konkursowy
Szymon Bogacz
W IMIĘ OJCA I SYNA
Teatr Czytelnia Dramatu z Lublina

Spektakl, oparty na tekście nominowanym w 2009 roku do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, opowiada historię relacji między ojcem i synem. W dramacie napisanym w formie tragigroteski, w której granica między rzeczywistością a snem ulega zatarciu, może bawić, może bulwersować, jednak przede wszystkim zmusza do głębokiej refleksji. Czy rzeczywiście, jak twierdzi autor, z rodzicami potrafimy dogadać się tylko po alkoholu, a rozumiemy ich, gdy odeszli?

Adaptacja/scenariusz: Daniel Adamczyk
Reżyseria: Daniel Adamczyk
Scenografia: Daniel Adamczyk
Muzyka: Justyna Kazek
Występują: Daniel Adamczyk, Gabriela Jaskuła, Justyna Kazek,
Ludwika Mroczkowska, Michał Zgiet, Jan Żórawski

13 sierpnia, godz.19.00 – spektakl konkursowy
Małgorzata Sikorska-Miszczuk
TAKAJA
Stowarzyszenie K.O.T. z Wrocławia

Spektakl teatralny o współczesnych kobietach, zmagających się ze swoją dojrzałością, seksualnością i samotnością. Widz staje się adresatem intymnych wyznań trzech kobiet w rożnym wieku: nastolatki „galerianki”, ciężarnej w średnim wieku i pięćdziesięcioletniej kobiety sukcesu. Każda z bohaterek sięga do fundamentów życiowych dylematów, boryka się z paradoksami miłości. Tym, co łączy kobiety jest samotność i rozpaczliwa tęsknota za miłością. spektakl jest skierowany także do mężczyzn, którzy będą mogli lepiej poznać kobiecą naturę lub znaleźć w niej coś bliskiego sobie.

Reżyseria: Edward Kalisz, Mariusz Wójtowicz
Muzyka: Paweł Głosz
Scenografia: Maja Krupińska
Występuje: Anna Skubik

20 sierpnia, godz.19.00 – spektakl towarzyszący  
Dorota Masłowska
DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU
Scena L Domu Literatury w Łodzi

„Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, pierwszy dramat Doroty Masłowskiej, to historia dwojga młodych ludzi, którzy po hucznej imprezie i narkotykowych eksperymentach wyruszają w podróż po Polsce. Pełna przygód   i gagów wyprawa wraz z rozwojem akcji przekształca się w nieco przerażającą i już nie tak wesołą walkę z własnymi lękami i problemami.

Scenariusz i reżyseria: Adam Mortas
Występują: Jędrzej Lukas, Ksenia Perek, Natalia Perek, Łukasz Przywara, Przemysław Sowa, Bartłomiej Tarkowski, Maria Wałęska, Elżbieta Wojcieszek

27 sierpnia, godz.19.00 – spektakl konkursowy    
Jacek Pietruski
SPOWIEDŹ   DIVY
Teatr Impresaryjny AFISZ z Torunia

Ile kolorów, ile odcieni smutku i szczęścia może mieć życie operowej divy. Czy wspominanie wzlotów i upadków może rozśmieszyć, czy skłoni do zadumy nad życiem gwiazdy, jakiego nie wymyśliłby żaden szmatławy, plotkarski brukowiec? Widzu, uwierz jej biografia może tobą wstrząsnąć tak mocno jak mocno wstrząśnięty bywa aperitif, a to dopiero początek wszak aperitif ma pobudzać apetyt …

Scenariusz i reżyseria: Jacek Pietruski
Muzyka: Krzysztof Zaremba
Występują: Grażyna Rutkowska-Kusa, Dominika Miękus, Anna Katarzyna Chudek, Krzysztof Zaremba

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi. Patronat honorowy: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

.