ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Krzysztof Charamsa „Kamień węgielny. Mój bunt przeciwko hipokryzji kościoła”

W piatek (19 maja) o 18.00 zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Charamsą i promocję książki „Kamień węgielny. Mój bunt przeciw hipokryzji kościoła” Krytyka Polityczna

Prowadzenie: Marta Zdanowska
————————–————————–—————–

Krzysztof Charamsa był drugim sekretarzem Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Kongregacji Nauki Wiary w Rzymie, wykładowcą akademickim na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Papieskim Ateneum Regina Apostolarum w Rzymie oraz teologiem, któremu wróżono w Watykanie świetlaną karierę. Jednak życie księdza Charamsy miało też swoją ciemną stronę: przez lata, w upokorzeniu, godził się, by znosić homofobiczne, wykluczające i pełne języka nienawiści wypowiedzi dostojników KK na temat osób homoseksualnych w Kościele.

W 2015 roku nadszedł przełom. Teolog dokonał coming outu: przyznał, że jest osobą o orientacji homoseksualnej i oficjalnie w mediach wystąpił przeciw hipokryzji Kościoła katolickiego, który wykorzystuje seks jako narzędzie pozwalające zapewnić władzę i otwarcie posługuje się językiem homofobii, choć skrywa w swoich szeregach wielu homoseksualistów.

Konsekwencją wystąpienia księdza Charamsy była suspendowanie: zakaz pełnienia czynności kapłańskich i noszenia sutanny oraz medialny skandal.

W osobistej książce „Kamień węgielny. Mój bunt przeciw hipokryzji kościoła” Charamsa pragnie wstrząsnąć sumieniami i zapoczątkować odnowę Kościoła katolickiego, w który wciąż jeszcze chce wierzyć. Opisuje z bezwględną szczerością seminaria, które oduczają empatii, odrealniony dwór papieski i działanie instytucji, która od wieków wykorzystuje seks jako narzędzie pozwalące zapewnić jej władzę nad ludźmi. Stłumiona seksualność ludzi Kościoła, zmuszonych do respektowania celibatu, nierzadko staje się przestrzenią sprzyjającą nadużyciom i przemocy pedofilskiej.

Charamsa nawołuje także do tolerancji i otwartości. Aby Kościól mógł dalej istnieć, musi zacząć szanować wszystkich ludzi – niezależnie od ich orientacji seksualnej.

Autor przyjeżdża do Polski na zaproszenie Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

 

19.05.(pt.)godz.18.00    PROMOCJA KSIĄŻKI