ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Piłsudski – Festiwal. Na 150-lecie urodzin Marszałka

Piłsudski – festiwal. Na 150-lecie urodzin Marszałka.

(7 września – 15 grudnia 2017 roku)

Debaty, filmy, konkursy, koncert

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 

W związku z przypadającą 5 grudnia 2017 roku 150. rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego Dom Literatury w Łodzi w współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi organizuje wydarzenie pt. „Piłsudski – festiwal”, na które złożyły się:

– Cykl debat „Piłsudski (nie)znany”

Odbędzie się osiem paneli dyskusyjnych poświęconych różnym aspektom działalności politycznej Józefa Piłsudskiego. Spotkania z ekspertami – przede wszystkim znakomitymi historykami, prowadzić będzie dr Mikołaj Mirowski, koordynator Festiwalu – historyk i publicysta.  Debaty poprzedzone zostaną pokazem kolejnych odcinków serialu z 2001 roku w reżyserii Andrzeja Trzos-Rastawieckiego „Marszałek Piłsudski”, które będą stanowić wprowadzenie do rozmów. W ramach cyklu dyskutować będziemy na następujące tematy:

  1. 7 września – „A kolor jego jest czerwony…” – Piłsudski a socjalizm – w Domu Literatury w Łodzi
  2. 28 września – Opatrzność czy geniusz? Spór o „cud na Wisłą” – w Muzeum Tradycji Niepodległości w Łodzi, sala 39, I piętro

3.  5 października – Piłsudskiego przekleństwo peryferii – od międzymorza po politykę równowagi – w Domu Literatury w Łodzi

4. 26 października – Król duch na miarę czasów – literatura i poezja o Marszałku – w Muzeum Tradycji Niepodległości w Łodzi, sala 39, I piętro

5. 9 listopada – Zamach majowy i stan wojenny, czyli wojna domowa po polsku – w Domu Literatury w Łodzi

6. 23 listopada – Spadkobiercy, czyli piłsudczycy bliżsi i dalsi – w Muzeum Tradycji Niepodległości w Łodzi, sala 39, I piętro

7. 5 grudnia – Polski superbohater – Piłsudski a popkultura – w Domu Literatury w Łodzi

8. 15 grudnia – Piłsudski vs. Dmowski – wieczni rywale – w Muzeum Tradycji Niepodległości w Łodzi, sala 39, I piętro

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 18

 

Więcej:

O postaci marszałka Piłsudskiego

O prowadzącym – Mikołaj Mirowski – dr historii, publicysta, pracownik Domu Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, w Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi cykl „Warszawa dwóch Powstań”.

O Festiwalu słuchaj w Radiu Łódź:

Inauguracja

O „Cudzie nad Wisłą” 

O „Cudzie nad Wisłą” w Gazecie Trybunalskiej

O koncepcjach Piłsudskiego na politykę zagraniczną:
https://www.radiolodz.pl/posts/39021-miedzymorze-wedlug-jozefa-pilsudskiego
http://gazetatrybunalska.pl/2017/10/jozef-pilsudski-i-polityka-zagraniczna/
http://gazetatrybunalska.pl/2017/10/zaproszenie-krol-duch-na-miare-czasow-literatura-i-poezja-o-marszalku/

O Festiwalu czytaj w Dzienniku Łódzkim

O Festiwalu oglądaj w TVP ŁÓDŹ i TV TOYA

Posłuchaj i zobacz o festiwalu:
w Programie 2 Polskiego Radia:
http://www.polskieradio.pl/8/410/Artykul/1842720,Lodz-swietuje-150-urodziny-Marszalka
na portalu wPolsce.pl:
http://wpolsce.pl/magazyn/703-edyta-holdynska-rozmawiala-z-mikolajem-mirowskim-koordynatorem-festiwalu-na-150lecie-urodzin-marszalka-pilsudskiego
http://gazetakoncept.pl/artykuly/pisudski-jakiego-nie-znacie,859,b.html
http://lodz.tvp.pl/34769589/10112017-cz2

Bieżące informacje na temat spotkań znajdziesz na Facebooku Domu Literatury

Zapraszamy do zadawania pytań w trakcie debat otwartych dla wszystkich entuzjastów tematu, swoje propozycje można kierować także mailowo (kontakt@dom-literatury.pl)

– Serial Andrzeja Trzos-Rastawieckiego „Marszałek Piłsudski”

Serial składa się z ośmiu blisko godzinnych odcinków. Wszystkie razem tworzą kronikę życia Marszałka od wczesnej młodości do śmierci. W celu podniesienia wiarygodności opowieści Piłsudskiego gra dwóch aktorów: młodego – Mariusz Bonaszewski, starego – Zbigniew Zapasiewicz. Film ma charakter paradokumentalny. Sceny zrealizowane współcześnie sąsiadują z autentycznymi materiałami archiwalnymi. Niektóre ujęcia z udziałem aktorów umyślnie nakręcono w ten sposób, że „naśladują” przedwojenne kroniki. Troska o zgodność z prawdą historyczną nie ominęła, rzecz jasna, plenerów. Zdjęcia do „Marszałka Piłsudskiego” powstawały więc w Warszawie (Belweder, Zachęta, Zamek Królewski, Cytadela), Krakowie, Wiedniu, Wilnie, a nawet na dalekiej i mroźnej Syberii. Serial ma formę rozbudowanej retrospekcji. Pewien dziennikarz (w tej roli Marek Kondrat) przeprowadza z sędziwym już marszałkiem obszerny wywiad. W czasie wielogodzinnej rozmowy Piłsudski wspomina swe życie i działalność polityczną.W serialu zobaczymy również m.in. takich aktorów jak:  Jan Frycz, Jerzy Bończak, Maciej Damięcki, Joanna Sydor, Krzysztof Kolberger, Jerzy Radziwiłowicz, Jan Nowicki, Jan Peszek, Jerzy Kamas, Krzysztof Majchrzak, Maciej Kozłowski, Anna Mucha, Teresa Dzielska.

Projekcje odcinków tematycznie związanych z przedmiotem debat stwarzają niepowtarzalną okazję weryfikacji prezentowanych faktów w gronie znakomitych ekspertów, do których należą m.in.:  Andrzej Friszke ,  Grzegorz Nowik, Tomasz Nałęcz, Przemysław Żurawski vel Grajewski, Przemysław Dakowicz, Antoni Dudek, Mariusz Wołos, Kaźmierz Wóycicki, Filip Bajon i Krzysztof Kawalec.

Więcej:

Wywiad z reżyserem

Krótko o serialu

– Gra miejska – „Łódzkie ścieżki Ziuka”

Uczestnicy gry będą mieli okazję prześledzić szlaki łódzkiego epizodu w życiu Józefa Piłsudskiego. Przybył on do Łodzi jesienią 1899 roku, a w nocy z 21 na 22 lutego 1900 roku został aresztowany i z mieszkania na ul. Wschodniej przetransportowany do więzienia na ul. Długiej (dzisiaj Gdańskiej). Punktami zwrotnymi gry miejskiej będą zatem: dom Piłsudskiego, Plac Wolności, skrzyżowanie Piotrkowskiej z Zieloną (dawny skład Tybera, skąd pochodził papier do druku wydanych przez Piłsudskiego w Łodzi numerów pisma „Robotnik”) oraz budynek dawnego więzienia na Gdańskiej (Długiej), obecnie mieszczący Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Zobacz relację

– Koncert „Pieśni dla niepodległości” w wykonaniu Zofii Kotkowskiej

W czasie spotkania zostanie zaprezentowany dorobek łódzkiej opozycji antykomunistycznej, od końca lat 60-tych do upadku systemu komunistycznego, opowiadany poprzez piosenki tamtych lat. Piosenki słuchane w salonach opozycyjnych, więzieniach, ośrodkach internowania lub na ulicy. Ulubione piosenki opozycji, działającej często w nawiązaniu i zgodnie z tradycją wielkiego poprzednika, konspirującego również w Łodzi, Józefa Piłsudskiego.

– Konkurs komiksowy „Józef Piłsudski”

Konkurs na komiks historyczny poruszający wybrany fragment biografii Józefa Piłsudskiego. Uczestnik konkursu może przysłać nieograniczoną liczbę prac komiksowych, każdorazowo stanowiącą zamkniętą całość, o maksymalnej objętości ośmiu plansz. Prace dopuszczone do konkursu eksponowane będą na wystawach konkursowych podczas XI Festiwalu Puls Literatury w Łodzi. Zostaną też pokazane w galeriach internetowych – na stronie Domu Literatury w Łodzi http://dom-literatury.pl/ oraz na portalu społecznościowym Facebook – na profilu festiwalu i Domu Literatury w Łodzi.

Jury w składzie: Marcin Bałczewski, Tomasz Płonka i Marek Zalibowski po zapoznaniu się z propozycjami komiksów przesłanych na konkurs na posiedzeniu w dniu 27 listopada 2017 roku postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: I nagroda (760 zł) – Jarosław Sępek za komiks pt. „Spokojnie, to tylko napad”; II nagroda (750 zł) – Daniel Gizicki i Grzegorz Pawlak za komiks pt. „Na wojence bywa różnie”; III nagroda (740 zł) – Miłosz Sitek i Roman Gajewski za komiks pt. „Piłsudski-man. Teczki z aktami marszałka”. Wyróżnienia (po 625 zł każde) – Grzegorz Janusz i Tomasz Niewiadomski za komiks „Zakończenie”, Grzegorz Weigt za komiks pt. „Marszałek i popkultura”.

Regulamin konkursu/formularz zgłoszenia

– Konkurs plastyczny „Odyseje Piłsudskiego”

Celem konkursu jest promocja postaci Józefa Piłsudskiego. Na konkurs można przesyłać prace nawiązujące w sposób bezpośredni lub pośredni do postaci Józefa Piłsudskiego, jego działań, a także znanego mu tła polityczno-historycznego.  Konkurs jest otwarty. Mogą w nim wziąć udział osoby, które nie ukończyły 18 lat – uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Na podstawie werdyktu Jury wyłonione zostaną najlepsze prace, które wezmą udział w pokonkursowej wystawie.

Jury w składzie: Magdalena Lachman, Agnieszka Sowała-Kozłowska (przewodnicząca), Marcin Bałczewski (sekretarz), Mikołaj Mirowski, Piotr Kasiński, po zapoznaniu się z 57 propozycjami prac przesłanych na konkurs, na posiedzeniu w dniu 30 października 2017 roku, postanowiło przyznać następujące wyróżnienia książkowe.

W kategorii „szkoła podstawowa”: Cyprian Maciąg z Wrocławia godło „Dworek”, Michał Nieckarz z Wieliczki godło „Żuraw 2931”, Maciej Panasiewicz z Lublina godło „Yakobo”, Adrianna Łepek z Lublina godło „Żarliwa patriotka”, Agata Zaborska z Lublina godło „Zaborska”, Maria Matulewicz z Białegostoku godło „MM5”.

W kategorii „gimnazjum”: Angelika Brożek z Rudnika godło „Angel”, Natalia Adamus z Konstantynowa Łódzkiego godło „bez godła”, Lidia Wodzicka z Konstantynowa Łódzkiego, godło „bez godła”, Katarzyna Czub z Rudnika godło „mozaikowy portret”. W kategorii „liceum”: Katarzyna Gładyś z Tychów godło „Gladysk”, Sylwia Mann z Tychów godło „brak godła”. Ponadto jury postanowiło wyróżnić klasę IIa ze Szkoły Podstawowej w Wiskitkach.

Regulamin konkursu/formularz zgłoszenia

KOMIKS PIŁ

Patronat medialny:

TVP Historia, TVP Łódź, TV TOYA, Radio Łódź, Dzieje.pl, Histmag, Dziennik Łódzki, Kalejdoskop, Fronda LUX, Liberté!, Koncept – Gazeta Akademicka, Obserwator Międzynarodowy, Gazeta Trybunalska, Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”