ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

28.09.2021

godz. 18:00

DYSKUSYJNY KLUB KOMIKSU

Hans Kloss Prowadzenie: Marcin Bałczewski


02.10.2021

godz. 17:00

Weekend seniora z kulturą

Spacer śladami Ślepego Maksa Prowadzi Patryk Robacha „Łódź zwana pożądaniem” (zbiórka – Kościół Najświętszej Marii Panny, […]


02.10.2021

godz. 17:00

Weekend seniora z kulturą

Zapraszamy na spotkanie z Ewą Lipską laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Prowadzenie: prof. Jerzy Jarniewicz, […]


02.10.2021

godz. 18:30

Weekend seniora z kulturą

Zapraszamy na spotkanie z Kazimierzem Orłosiem. Prowadzenie: Maciej Robert. Spotkanie odbywa się na żywo w Domu […]


03.10.2021

godz. 11:00

Weekend seniora z kulturą

Warsztaty plastyczne (Dom Literatury w Łodzi, ul. F.D. Roosevelta 17) architektura i wnętrza kamienicy, siedzibie Domu […]


Jarosław Marek Rymkiewicz z Nagrodą Tuwima

Jarosław Marek Rymkiewicz otrzymał Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. Z nami IX Festiwalu Puls Literatury, który w tym roku trwał aż jedenaście dni. Jego organizatorami były Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź.

Ostatni dzień rozpoczął się od spotkania z Hanną Krall – laureatką zeszłorocznej nagrody Tuwima, Wojciechem Tochmanem i Mariuszem Szczygłem w ramach wspólnego projektu Pulsu i Małej Literackiej.

Potem nastał czas na główne rozstrzygnięcia. Gala rozpoczęła się wspomnieniem o Zdzisławie Jaskule, poecie, dyrektorze artystycznym festiwalu, dyrektorze Teatru Nowego. Wspomnieniowy utwór wykonany przez Lilu napisał dyrektor Pulsu, Andrzej Strąk. Później – czas na krótkie wspomnienie całego festiwalu i nagrody, przeplatane piosenkami z tekstami Juliana Tuwima w wykonaniu Teresy Stokowskiej-Gajdy, Emilii Kudry, Aleksandry Skoniecznej i Łukasza Hanzla.

IMG_5801

Tegoroczna kapituła w składzie: Kinga Dunin, Beata Stasińska, Tomasz Bocheński, Leszek Engelking i Andrzej Strąk przyznała nagrodę Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi, jednemu z najwybitniejszych żyjących poetów klasycystów, autorowi wielu nagradzanych tomów poezji (m.in. Nagroda Literacka Nike), dramaturgowi, eseiście, krytykowi, tłumaczowi, a przede wszystkim człowiekowi przez wiele lat związanemu z Łodzią.

I to wokół Łodzi toczyła się krótka wypowiedź nieobecnego w niedzielę laureata, nagrana kilka dni temu w jego domu. Rymkiewicz mimo 80 lat z niezwykłą szczegółowością opowiadał o miejscach, ulicach, znanych mu z lat dziecięcych. Podkreślił, że nagroda dla niego nie jest nagrodą za całokształt, a za okres twórczości związanej z naszym miastem. Miastem, do którego ma niezwykły sentyment, o którym do dziś wspomina. Dla niego Łódź była „podstawą” dorosłego życia – dzieciństwo, młodość, pierwsze lata dojrzałości przeżyłem w tym mieście, to mnie ukształtowało na całe dalsze życie. Swoją wypowiedź zakończył wierszem „Łódź Fabryczna”, niezwykle sentymentalnym , urodziwym i uczuciowym.

IMG_5918

Warto dodać, że w 2013 roku laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima została Magdalena Tulli, a rok później Hanna Krall. Galę tradycyjnie poprowadził Bronisław Maj. W drugiej części wieczoru wystąpiła Karolina Cicha z zespołem..