Zapraszamy wkrótce
Poniżej prezentujemy wrześniowy program Domu Literatury w Łodzi.
02.09.(pt.)godz.18.00 NARODOWE CZYTANIE Quo vadis – PROLOG
Spotkanie wokół Quo vadis z udziałem dr Karoliny Kołodziej
i dr Łukasza Wojtczaka
Prowadzenie: dr Przemysław Owczarek
W programie:
– prezentacja multimedialna na temat życia i twórczości
Henryka Sienkiewicza – komentarz merytoryczny – dr Łukasz Wojtczak, adiunkt Muzeum
Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku;
– analiza literaturoznawcza i interpretacja powieści – dr Karolina Kołodziej, Katedra
Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski UŁ;
– czytanie fragmentów Quo vadis – uczestnicy warsztatów
literackich i pracownicy Domu Literatury w Łodzi.
Prowadzenie spotkania: dr Przemysław Owczarek
Narodowe czytanie polskich klasyków zostało zainicjowane przez prezydenta w 2012 roku i za każdym razem dociera do coraz szerszej grupy odbiorców. W akcję włączają się ludzie w różnym wieku, często niezwiązani na co dzień z literaturą. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.
Quo vadis Henryka Sienkiewicza najpierw drukowane było w odcinkach w latach 1895–1896 w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Powstało, aby dodać otuchy Polakom, w których po przegranym powstaniu styczniowym dogasała wiara w odzyskanie niepodległości. W ginących na arenie chrześcijanach mieli dostrzec samych siebie – dziś cierpiących, ale ostatecznie zwycięskich.
02.09.(pt.)godz.18.00 WARSZTATY LITERACKIE dla dorosłych
Prowadzenie: Rafał Gawin, dr Przemysław Owczarek
05.09.(pon.)godz. 18.00 dotART
Otwarcie wystawy fotografii z galerii Stefana Ambroseta
10.09. (sob.)godz. 16.00 Forum Młodej Literatury + BACZYŃSKI – konkurs muzyczny
(teren OFF Piotrkowskiej oraz w Klubie DOM)
11.09. (nd.)godz. 16.00 Forum Młodej Literatury + BACZYŃSKI – konkurs muzyczny
(teren OFF Piotrkowskiej oraz w Klubie DOM)
Forum Młodej Literatury to przedsięwzięcie mające na celu promocję najnowszych dokonań literatury polskiej, młodych (w tym również początkujących – debiutantów) twórców – pisarzy i krytyków literackich. Akcja nastawiona jest na aktywne działania animatorów i uczestników z odbiorcami wydarzenia. Podczas FML nacisk położony zostanie na nowości, również w aspekcie multimedialnym. Podstawowym zadaniem projektu jest edukacja czytelnicza i poszerzenie kompetencji literackich odbiorcy, a także odnajdywanie i promowanie talentów literackich.
Tegoroczna IV edycja Forum Młodej Literatury odbędzie się w klubie DOM i na terenie OFF Piotrkowskiej, w połączeniu z półfinałem muzycznego konkursu na utwór z tekstem opartym na wierszach K.K. Baczyńskiego.
W programie m.in.:
Sobota – 10 września
17:30 AIMO
18:00 Roma Nowicz – wykonawca konkursowy
18:45 Smutne Piosenki – wykonawca konkursowy
19:30 God Animals – wykonawca konkursowy
20:15 ANKH – wykonawca konkursowy
21:00 Zespół X
Niedziela – 11 września
17:30 Support
18:00 Michał S. Wasążnik – wykonawca konkursowy
18:45 Są Gorsze – wykonawca konkursowy
19:30 Zielińska – wykonawca konkursowy
20:15 Mjut – wykonawca konkursowy
21:00 Zespół X
10.09
12:00 Warsztaty literackie; prowadzenie: Przemysław Owczarek
16:00 Spotkanie z laureatami konkursu im. Jacka Bierezina 2015:
Radosławem Jurczakiem i Marcinem Tomczakiem
16:50 Rozstrzygnięcie konkursu im. Zbigniewa Dominiaka
17:10 Spotkanie z laureatem Połowu Biura Literackiego,
Dawidem Mateuszem
11.09
16:00 Spotkanie z Rafałem Gawinem i Kacprem Płusą
17:00 Spotkanie z Marcinem Bałczewskim i Maciejem
Miłkowskim
Między koncertami (18:00–22:00) prezentacja młodych i zdolnych uczestników warsztatów Domu Literatury w Łodzi.
13.09.(wt.) URODZINY TUWIMA
godz.11.00 Program w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 199 ( DL )
godz.12.00 Złożenie kwiatów przy Ławeczce Tuwima
Występ Kuby Pawlaka (Piotrkowska 104)
godz. 17:45 Piosenki do wierszy Tuwima z projektu Bal dla ubogich w wykonaniu
zespołu Agnellus
godz.18.00 „ Dlaczego Tuwim jest dobrą marką Łodzi?” – panel z udziałem
Katarzyny Badowskiej, Urszuli Kowalskiej, Włodzimierza Adamiaka,
Mariusza E. Sokołowicza i Marcela Szytenchelma
Prowadzenie: Przemysław Owczarek
godz. 19.00 „Dialogi na wiersze w duchu Tuwima” – Bronisław Maj i Andrzej Strąk
godz. 20.00 KAWIARNIA MUZYCZNO-LITERACKA
Koncert zespołu Akurat
Julian Tuwim to najpopularniejszy i najwybitniejszy łódzki poeta. Jego utwory dla dzieci i dorosłych od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W rocznicę urodzin pisarza z jego twórczością spotkają się najmłodsi. Następnie zapraszamy wszystkich na Piotrkowską, gdzie wystąpi Kuba Pawlak. Prosimy o przyniesienie kwiatów, które zostaną złożone przy ławeczce poety. Wieczorem w Domu Literatury w Łodzi odbędzie się panel „Dlaczego Tuwim jest dobrą marką Łodzi?”, będzie można posłuchać także „dialogów na wiersze w duchu Tuwima” i piosenki w wykonaniu zespołu Agnellus. Dzień zakończy koncert grupy Akurat, znanej między innymi z muzycznej interpretacji wiersza Juliana Tuwima „Do prostego człowieka”.
Kuba Pawlak – wykonawca i autor piosenki artystycznej. Jest laureatem licznych nagród muzycznych, m.in. Grand Prix 33 Przeglądu Piosenki Aktorskiej 2012 i I Nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie 2011.
Agnellus – zespół poruszający się pomiędzy rockową alternatywą a poetyckim rockiem, niekiedy z elementami jazzu lub folkowym kolorytem. W Domu Literatury w Łodzi zagrają utwory skomponowane do wierszy Juliana Tuwima z projektu Bal dla ubogich.
Akurat – zespół rockowy założony w 1994, znany z takich utworów, jak „Wiej-ska”, „Hahahaczyk” czy „Lubię mówić z Tobą”. We wrześniu tego roku premierę ma ich najnowsza płyta Nowy, lepszy świat.
20.09.(wt.)godz.18.00 Galeria L
Tekst i Obraz = Sztuka ( # 2)
Spotkanie z Viktorem Somą i wernisaż jego prac
Kolejna wystawa poświęcona grafice z cyklu Tekst i Obraz = Sztuka. Złoży się na nią dwadzieścia prac Victora Somy, twórcy sztuk wizualnych, ilustratora i grafika, który zaprezentuje plakaty tworzone dla teatrów.
22.09.(czw.)godz.19.00 KAWIARNIA LITERACKA
Spotkanie z Justyną Sobolewską
i promocja książki Książka o czytaniu (Warszawa 2016)
Prowadzenie: dr Maciej Robert
Wszyscy jesteśmy czytelnikami. Mamy swoje ulubione książki, miejsca do czytania, sposoby układania na półkach i wspomnienia związane z czytaniem. Ale samą „anatomią czytania” nie zaprzątamy sobie głowy zbyt często. Bardziej zajmuje nas treść książek. Tymczasem nasze zwyczaje czytelnicze, sposoby ustawiania książek, zakładania stron, ulubione miejsca do czytania – wszystko to mówi o nas wiele. A książki, które czytaliśmy przez całe życie, w naszej pamięci układają się w rodzaj autobiografii. Pamiętamy o pewnych wydarzeniach, uczuciach, przełomach właśnie w związku z lekturami, które wtedy czytaliśmy. Wędrowanie śladem książek czasem otwiera kolejne szufladki w pamięci.
W Polsce nie mamy wielu takich pozycji o książkach i czytaniu – w przeciwieństwie choćby do literatury anglosaskiej. Książka Justyny Sobolewskiej stara się tę lukę wypełnić. Składa się z głosów wielu czytelników i jest tak naprawdę nieukończona, bo każdy mógłby dodać do niej coś od siebie.
Justyna Sobolewska (ur. 1972) – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. Jest współautorką książki Jestem mamą (2004) i antologii opowiadań Projekt mężczyzna (2009). Zasiada m.in. w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej „Angelus”, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” i Nagrody Literackiej „Gdynia”. Laureatka PIK-owego Lauru (2015) przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Mieszka w Warszawie.
23.09.(pt.)godz.18.00 WARSZTATY LITERACKIE dla dorosłych
Prowadzenie: Rafał Gawin, dr Przemysław Owczarek
23.09.(pt.)godz.18.00 Galeria L – finisaż
Kosma Woźniarski Koszmary i marzenia senne – grafiki
Na wystawie zaprezentowane zostaną dwa cykle – rysunków i fotomontaży – składające się na pracę dyplomową, wieńczącą studia na Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Zainspirowane kilkumiesięcznym pobytem w Cluj-Napoca prace są efektem doznań, refleksji i wspomnień z podróży po Rumunii. Pokazane zostaną także ilustracje opublikowane w magazynie artystyczno-literackim Arterie i rysunek wykonany dla ruchu Movember Gdynia (organizowanego przez Fundację Gdyński Most Nadziei).
Wystawę uzupełnią animowane wersje prac z autorskim podkładem dźwiękowym.
28.09.(śr.)godz.19.00 MUZYCZNA SCENA L
(bilety: 30,-zł WARSZAWSKI NOKTURN – spektakl poetycko-muzyczny
15,-zł przedsprzedaż/ulgowe) w wykonaniu Studia Piosenki DL
Scenariusz: Teresa Stokowska-Gajda, Andrzej Maculewicz
Reżyseria, kierownictwo muzyczne: Teresa Stokowska-Gajda
Choreografia: Kazimierz Knol
Konsultacja scenograficzna: Łukasz Handzel
Spektakl Warszawski nokturn opowiada o Powstaniu Warszawskim – wielkim, tragicznym wydarzeniu w polskiej historii dwudziestego wieku, będącym zarazem niezwykłym przykładem patriotyzmu i poświęcenia Polaków – szczególnie młodych – dla których wolność Ojczyzny znaczyła więcej niż własne życie.
W spektaklu, piosenkami i wierszami, które w zdecydowanej większości napisane zostały w czasie Powstania, przywołujemy niepowtarzalny klimat tego patriotycznego zrywu.
W przedstawieniu przypominamy też kilka utworów napisanych już po Powstaniu. Są to między innymi piosenki do muzyki Zygmunta Koniecznego i utwory ze spektaklu „Ballada o tamtych dniach” Jerzego Wasowskiego i Jerzego Jurandota.
Istotnym elementem przedstawienia są cytowane zapiski Władysława Bartoszewskiego z jego książki Dni walczącej Stolicy, przypominające w formie kroniki przebieg Powstania, od wybuchu aż do jego upadku.
Wykonawcy – to zespół młodych osób związanych ze Studiem Piosenki Domu Literatury w Łodzi, prowadzonym przez Teresę Stokowską-Gajdę.
W zespole tym występują zarówno aktorzy, jak i studenci
Szkół Teatralnych, oraz doświadczeni już młodzi adepci sztuki scenicznej i estradowej.
29.09.(cz.)godz.18.00 KAWIARNIA LITERACKA
Ja, artysta z problemami
Spotkanie z M.K.E. Baczewskim i promocja książki poetyckiej
Projekt „Orfeusz” (Mikołów 2016)
Prowadzenie: Rafał Gawin
Pokaz filmu Handlarz cudów (Polska 2009)
Projekt „Orfeusz” to najnowsza książka poetycka Marka Baczewskiego. Jest pełna nawiązań intertekstualnych. Sięga do tradycji awangardowych, ma swoich patronów (Wirpsza, Karpowicz, Borges) i ewidentnie ustawia się w kontrze wobec– tak modnej ostatnio – poetyckiej publicystyki, dając możliwość otchłannego wejrzenia we współczesne mitologie.
Marek Krystian Emanuel Baczewski, ur. 1964. Poeta, prozaik i eseista. Współpracownik „Opcji”. Wydał m.in. zbiór wierszy Morze i inne morza (2006, nominacja do Nagrody Literackiej GDYNIA), zbiór opowiadań Bajki Baczewskiego (2012) i zbiór felietonów Złote myśli samobójcze (2014). Mieszka w Zawierciu.
Film Handlarz cudów opowiada o nielegalnej podróży przez Europę Polaka i dwójki dagestańskich dzieci-uchodźców. Bohaterów dzieli wszystko: wiek, doświadczenie, religia, kultura, krąg cywilizacyjny – a jednak dla każdej z tych postaci wzajemne spotkanie okazuje się kluczowe. Przynosi im doświadczenia, które zadecydują o ich dalszym życiu – droga do samego siebie wiedzie przez drugiego człowieka. To opowieść o podróży, która odmienia bohaterów. Co wyniknie ze spotkania tej trójki? Czego każde z nich nauczy się o sobie i o świecie? Udajmy się w tę filmową podróż przez pół Europy. Może i nas odmieni.
Filmweb.pl
30.09.(pt.) Otwarcie wystaw w ramach Międzynarodowego Festiwalu Komiksu
i Gier
Autorzy prac: Marzena Sowa, Krzysztof Ostrowski, Robert
Popielecki, Michał Arkusiński, Tomasz Tomaszewski, Maciej Pałka
2015 © Dom Literatury w Łodzi | Projekt: Fajne Chłopaki | Wdrożenie: Marcin Kieruzel