ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Czerwiec na maxa w Domu Literatury

Zapraszamy na prolog XI Festiwalu Puls Literatury w Łodzi i nasze czerwcowe imprezy.


01.06. (czw.) godz.9.00   

GALERIA L – otwarcie wystawy  z klucza                                                                                      

,,Toruń – miasto Kopernika’’

wystawa prac uczniów Zespołu Szkół Specjalnych Nr 6 w Łodzi

 

01.06.(czw.) godz.19.00  

KAWIARNIA LITERACKA

Monika Muskała „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”- spotkanie autorskie

Prowadzenie: –

Książka została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Literackiej NIKE.

• • •
CZYTAJ FRAGMENT KSIĄŻKI: http://ha.art.pl/prezentacje/proza/5064-miedzy-placem-bohaterow-a-rechnitz-fragment.html

ZAMÓW KSIĄŻKĘ W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM: http://tinyurl.com/jrejcpj

• • •
„Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” to książka o odkłamywaniu historii. Znalazły się w niej rozmowy z Elfriede Jelinek, Gerhardem Rothem, Peterem Turrinim i Ulrichem Seidlem, a także rozmowy o Thomasie Bernhardzie i Wernerze Schwabie. To twórcy austriaccy, którzy wkładali palec w ranę, mówiąc o tym, co wyparte i zapomniane. Również za ich sprawą austriackie społeczeństwo po kilkudziesięciu latach uśpienia zbiorowego sumienia mitem „pierwszej ofiary Hitlera”, dokonywało rewizji pamięci i przejmowało odpowiedzialność. Kulminacją narodowej histerii rozliczeniowej stała się pamiętna prapremiera ostatniej sztuki Thomasa Bernharda „Plac Bohaterów” („Heldenplatz”). Dwadzieścia lat później Elfriede Jelinek w „Rechnitz” („Anioł Zagłady”) opowie przejmująco o sile i bezsile przypominania.

Książka o austriackich rozliczeniach z przeszłością stwarza pretekst do dyskusji o funkcjonowaniu historii w pamięci zbiorowej również w kontekście polskich debat historycznych z ostatnich lat. Droga od amnezji do amnestii jest trudna, bo prowadzi przez bolesne przypomnienia, ale bez nich nie ma wybaczenia i ostatecznie: zapomnienia.

Monika Muskała – tłumaczka i dramatopisarka, trzykrotnie nagrodzona przez austriacki Urząd Kanclerski za przekłady Thomasa Bernharda i Wernera Schwaba. Wraz z siostrą napisała dwie sztuki pod pseudonimem Amanita Muskaria: „Podróż do Buenos Aires” (2001) i„ Daily Soup” (2007), a z mężem wydała dwa albumy zdjęciowe „Jakutien” (2003) i „Heartlands” (2007).

 

02.06.(pt.) godz. 18.00   

WARSZTATY LITERACKIE dla dorosłych

Prowadzenie: Przemysław Owczarek

 

03.06.(sob.) godz.19.00   

MUZYCZNA SCENA L (bilety: 5,-zł)                      

Koncert zespołu LANDSZAFT

Bilety online: http://domliteratury.bilety.interticket.pl/event/sheet/lanszaft-koncert-7D0E6BAE35294B8687BC2C0F56D59629#175

Bilety stacjonarnie: od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 w Domu Literatury w Łodzi, także przed samym koncertem

Landszaft to zespół muzyczny założony w 2013 roku przez wokalistkę Justynę Mańkę i basistę Łukasza Zaorskiego-Sikorę. W tym samym roku skład został uzupełniony o wiolonczelistkę Sarę Rogowską i perkusistę Janusza Szczepakowskiego. Zespół od początku konsekwentnie porusza się poza jakąkolwiek systematyką gatunkową, czyniąc wartość z trudności zakwalifikowania swojej muzyki. Pod koniec 2014 roku Landszaft wziął udział w Ekspresowych Sesjach Nagraniowych Radia Łódź, a w marcu 2017 wydał debiutancką EPkę pt. Czekając.

Do posłuchania: https://landszaft.bandcamp.com/releases

Skład:
Justyna Mańka-Sobczyk – głos, gitara, klawisze;
Sara Rogowska – wiolonczela;
Janusz Szczepakowski – perkusja;
Łukasz Zaorski-Sikora – gitara basowa

 

05.06.(pon.)godz. 20.00                              

SCENA L – spektakl w języku angielskim

(bilety: przedsprzedaż – 25,-zł+ bonus / 25,-zł w dniu premiery / dla studentów – 20,-zł)                                

See-Sav Impro

Have you ever seen (in a movie, on stage or in any tv series) a scene, where the main character is an Ebola virus grieving at his inability to get a U.S. visa? Can you imagine a gripping dialogue between a megalomaniac grain of sand, a haribo bear with sticky fingers and the left heart chamber which cannot keep up with the flow? Or maybe this doesn’t surprise you at all, because your imagination is full of situations and characters such as these, but you would like to see them 'live’ someday? On the 5th of June you will have the one and only opportunity to put your craziest wishes onto the stage watching professional Polish Improv actors. (No, no these wishes, but the ones that you don’t even know that exist yet…). You will be both the director and the script writer – these people will surely play everything and probably more in a language that surely does not exist but you will probably understand it. We are members of the first Polish Improv theatre which consists only of professional actors. Since the beginning of our project we sold out a few hundred plays all over Poland. We are based in Łódź and we’ve decided to do something for our foreign friends, who live here, study here, work here, visit or just pass through, because we came to a conclusion that some of us speak almost English and few of you speak any Polish at all and probably never will (with all due respect).
We guarantee plenty of fun and tons of laughter. And we promise that once you see Improv you will fall in love with it forever. We invite you, your imagination and your sense of humour on the 5th of June Improv show in English (short forms).

Starring: Aleksandra 'Lilu’ Agaciak,
Kasia Chmara,
Piotr Gawron-Jedlikowski,
Marcin 'Zorak’ Szymański.

After the event you are welcome to stay at Dom Literatury which is a place full of inspiration, art, beer and other food for your soul and body to socialise and talk about this and that.

Tickets: 25 PLN + bonus
Tickets – Release Date: 25 PLN
How to buy? Dom Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17)
—————————————————————————————-

Czy widziałeś kiedykolwiek w sztuce, filmie czy serialu scenę, w której główną rolę gra wirus Ebola bolejący nad niemożnością otrzymania wizy do Stanów Zjednoczonych? Potrafisz sobie wyobrazić pełen napięcia dialog między ziarenkiem piasku z manią wielkości, żelkiem haribo, któremu się nie klei i prawą komorą serca, której się nie przelewa? A może kompletnie Cię to nie dziwi, bo w Twojej wyobraźni kłębi się od takich sytuacji i postaci, tyle tylko, że chciałbyś je kiedyś zobaczyć „na żywo”? 5 czerwca będziesz miał okazję umiejscowienie swoich najbardziej szalonych pragnień na scenie za pomocą profesjonalnych aktorów Impro. (Nie, nie tych pragnień, ale tych, o których jeszcze nawet nie masz pojęcia, że istnieją…) Będziesz reżyserem i scenopisarzem – ci ludzie najpewniej zagrają wszystko, a prawdopodobnie jeszcze więcej w języku, który najpewniej nie istnieje, ale prawdopodobnie go zrozumiesz. Jesteśmy członkami pierwszego w Polsce teatru Impro złożonego wyłącznie z profesjonalnych aktorów, od początku istnienia naszej grupy zagraliśmy kilkaset pełnoprawnych spektakli Impro z pełnym obłożeniem w całym kraju. Stacjonujemy w Łodzi i postanowiliśmy zrobić coś dla naszych zagranicznych przyjaciół, którzy tu mieszkają, żyją, studiują, pracują, zwiedzają czy ot, są przejazdem, ponieważ uznaliśmy, że niektórzy z nas mówią prawie po angielsku a mało którzy z Was mówią cokolwiek po polsku i niewykluczone, że wielu nigdy się to nie uda (with all do respect). Gwarantujemy mnóstwo dobrej zabawy i tony śmiechu. I obiecujemy, że jeśli raz zobaczysz Impro to zakochasz się w nim na zawsze… Zapraszamy Was, Waszą wyobraźnię i poczucie humoru 5 czerwca do Domu Literatury w Łodzi prz ul. Roosevelta 17 na pierwszy w Polsce anglojęzyczny spektakl Impro (krótkie formy).

Wystąpią:
Aleksandra 'Lilu’ Agaciak,
Kasia Chmara,
Piotr Gawron-Jedlikowski,
Marcin 'Zorak’ Szymański.

Po speklatklu zapraszamy wszystkich do pozostania w Domu Literatury, miejscu pełnym inspiracji, sztuki, piwa i innych pokarmów dla duszy i ciała w celu integracji międzynarodowej i rozmów o tym i owym.

Bilety – 25 PLN + bonus
Bilety w dniu premiery – 25 PLN

06.06.(wt.)godz.12.30     

XLVII OLIMPIADA LITERATURY i JĘZYKA POLSKIEGO  i XI KONKURS FILOZOFII KLASYCZNEJ ,, W poszukiwaniu prawdy o  człowieku” – podsumowanie

Dr Przemysław Dakowicz (UŁ)-Twórczość Tadeusza Różewicza – wykład

Koordynacja projektu: Danuta Górecka, Ewa Sztombka

Łódzkie Centrum Kształcenia Nauczycieli i Doskonalenia Zawodowego

 

06.06.(wt.)godz.18.00   

KAWIARNIA LITERACKA

Spotkanie z ilustratorką i pisarką Iwoną Chmielewską

Czytanie performatywne jej tekstów w wykonaniu  fundacji  Ot! Czytanie

 

Fundacja Ot! czytanie zaprasza na spotkanie z Iwoną Chmielewską, autorką słowno-obrazowych książek dla dzieci i dorosłych. Rozmowa z ilust-autorką (jak twórczyni sama o sobie mówi) połączona będzie z performatywnym czytaniem fragmentów jej książek oraz prezentacją współtworzących je obrazów.

Prowadzenie: Anna Minkina (Fundacja Ot! czytanie, literaturoznawczyni, doktorantka Wydziału Filologicznego UŁ)

Czym są książki Iwony Chmielewskiej? Poezją obrazu? Obrazem poezji? Jak w jednym dziele w spójny sposób łączyć słowo, rysunek, zdjęcie czy kolaż stworzony z pozornie niepotrzebnych już nikomu materiałów? Jak znajdować formę pozwalającą mówić o sprawach najprostszych, codziennych, a jednocześnie najtrudniejszych – bo dotyczących człowieka?
O tym m.in. porozmawiamy z autorką.

„Gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, bo są razem, i jest im trudniej, bo są razem. Mimo że pasują do siebie jak klucz do zamka. Są różne zamki, ale tylko jeden może być otworzony tym kluczem. Są różne klucze, ale tylko jeden zamyka i otwiera ten zamek. Czasem klucz się zgubi, czasem zamek się zatnie (…)”
Iwona Chmielewska – „Dwoje ludzi”

„Z Iwoną Chmielewską jest wielki kłopot. Po prostu nie poddaje się łatwym opisom. Pisarka? Nie. Ilustratorka? Nie. A może prestidigitatorka? W pewnym sensie tak. Łączy niemożliwe i zszywa bezszwowo – obraz i tekst. Iluzjonistka, sztukmistrzyni, artystka. (…)”
Monika Obuchow – dziennikarka TVP

„Iwona Chmielewska tworzy książki obrazkowe dla ludzi w każdym wieku. Zdobywa za nie najważniejsze międzynarodowe nagrody (np. Złote Jabłko w Bratysławie i dwukrotnie Bologna Ragazzi Award). Jej książki znane są czytelnikom w Korei Południowej, Japonii, na Tajwanie, w Niemczech, Francji, Meksyku, Hiszpanii i Izraelu… a ostatnio na szczęście także w Polsce. (…)”
Wydawnictwo Media Rodzina

Fundacja Ot! czytanie:
Jesteśmy grupą z literaturo(po)znawczym zacięciem. Organizujemy i prowadzimy spotkania autorske połączone z performatywnym czytaniem przygotowanej przez nas kompilacji fragmentów książek zapraszanych twórców.
Kilka tekstów wybranego autora/autorów układamy w jedną całość, tworząc tym samym wariację na temat danej twórczości. Zaciekawiamy rozwiązaniami, nierzadko łącząc w spójną historię powieści, eseje, felietony i bajki dla dzieci. Pracujemy nad formą, szukamy sensów, odczytujemy znaczenia. Czytamy też przy okazji paneli dyskusyjnych, wykładów oraz innych wydarzeń (około)literackich.

Teksty książek (współ)tworzonych przez Iwonę Chmielewską czytają:

Alina Markiewicz (kulturoznawczyni, Fundacja Ot! czytanie, Teatr Pinokio w Łodzi), Joanna Pomykalska (studentka filologii polskiej UŁ, Dom Literatury), Aleksandra Kasprowicz (studentka prawa UŁ, Fundacja Ot! czytanie), Dominika Bernacka (absolwentka filologii angielskiej UŁ, Dom Literatury, Łódzki Dom Kultury).

W kompilacji wykorzystane zostały fragmenty tekstów i obrazów następujących książek:

W kieszonce
Kłopot
Cztery zwykłe miski
O tych, którzy się rozwijali
Dwoje ludzi
Pamiętnik Blumki
Cztery strony czasu
Królestwo dziewczynki
Dopóki niebo nie płacze (tekst: J. Czechowicz, fot.: A. Zylberberg)
Na wysokiej górze (tekst: K. Miłobędzka)
Maum (tekst: H. Kim)
Oczy
Obie (tekst: J. Bargielska)

Współorganizatorzy: Dom Literatury w Łodzi, Interdyscyplinarne Centrum Badań Humanistycznych UŁ, Uniwersytet Łódzki
07.06.(śr.) godz.19.00  

KAWIARNIA LITERACKA

Liliana Hermetz  ,,Costello. Przebudzenie”

Prowadzenie: Marta Zdanowska

Proszę Państwa, wszyscy mamy ciało, prawda? A co, jeśli to ciało posiada nas i pewnego dnia budzi się w nim pożądanie? – taki passus mógłby znaleźć się w tekście Elizabeth Costello, postaci wykreowanej przez J.M. Coetzeego, znanej pisarki, wygłaszającej swoje wykłady o prawach zwierząt w uniwersyteckich aulach całego świata.

Liliana Hermetz idzie dalej. Jej Costello w trakcie serii wykładów w Europie, odkrywa, że doświadczenie cielesności może być bardziej intrygujące od filozoficznych rozważań. Ale czy w dzisiejszych czasach możliwa jest pełna akceptacja ciała, erotyzm ciał starzejących się, niedoskonałych, odbiegających od młodego ideału? Zwłaszcza jeśli bohaterką jest kobieta-intelektualistka? Costello postanawia zbuntować się przeciw tym normom, chce przełamać ograniczenia języka ubogiego w zetknięciu z ludzką seksaulnością i dać sobie wreszcie prawo do wolności.

„Costello. Przebudzenie” to drapieżna i zmysłowa próba zmierzenia się z konsekwencjami cielesności. Hermetz opowiada nam historię kobiety-naukowczyni, wykreowanej przez Coetzeego, ale w jej wersji Costello wkracza na terytorium ciała, znane z powieści Michela Houllebecqua. Czy po tym terytorium wszyscy nie poruszamy się na oślep, bez żadnej mapy?

Liliana Hermetz – teatrolożka, wielbicielka teatru i kulturoznawczyni. Autorka powieści „Alicyjka”, za którą otrzymałą prestiżową Nagrodę Conrada 2015 na najlepszy debiut literacki. Finalistka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania Wrocław 2015. Stypendystka Literackiego Colloquium Berlin 2016.

08.06.(czw.) godz.19.30         

KAWIARNIA LITERACKA

Warkoczami – antologia

Prowadzenie: Rafał Gawin i Marta Zdanowska

Zacznijmy od początku!
Pamiętasz, kiedy pierwszy raz przeczytałaś „Wspólny pokój” Virginii Woolf i pomyślałaś, że to esej o Tobie i wszystkich kobietach, które walczyły o skrawki wolności do tworzenia? A ty? Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w slamach poetyckich, turniejach jednego wiersza i na spotkaniach autorskich widujesz zazwyczaj poetów, a poetki – znacznie rzadziej?

Gdzie one są?!
Tutaj!
Oddajmy im świat, oddajmy im przestrzeń!

Zapraszamy na promocję Warkoczami. Antologia Nowej Poezji wydanej przez Staromiejski Dom Kultury, w której znalazły się teksty 20 poetek i dwóch poetów oraz trzy teksty krytyczne.

W spotkaniu weźmie udział sześć autorek:
Monika Marianna Blaszczak
Beata Gula
Sylwia Głuszak (Oliwka Etymios)
Natalia Malek
Joanna Mueller
Maja Staśko

Prowadzenie: Rafał Gawin Marta Zdanowska

Antologia poezji „Warkoczami” powstała jako rezultat seminarium Wspólny Pokój prowadzonego od 2011 r. w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Jego uczestniczki (ale i uczestnicy) rozmawiali o tym wszystkim, co najważniejsze w literaturze kobiet, jej koncepcjach, przemianach i rozwoju inspirowanym myślą feministyczną. Niekonieczna była ich obecność fizyczna, czasami chodziło o bliskość idei czy tematu.

Poetki przemawiają różnym głosem i prezentują dużą różnorodność tematyczną, ale łączy je emancypacyjny bunt. To wspólnota artystek świadomych swojej historii i feministycznego kontekstu, choć w tej jedności ważna jest różnica: poetyki, sposobu obrazowania, metaforyki. Można powiedzieć: to wspólna przestrzeń, ale innny horyzont.

Wiersze zgrupowano w bloki tematyczne, a każdej autorce przypisano inny krój czcionki – jeśli jesteś uważnym czytelnikiem, taki układ wyda ci się doskonale oczywisty. Na kartach antologii spotkasz artystyczne manifesty (Wspólny Pokój), ale i opowieści o macierzyństwie in spe oraz niedoścignionych matkach (Prenatal/Pochwała Matek ), dojrzewaniu i wszystkim tym, co boli w stanie przejściowym (Żegnaj, laleczko!), pierwszych razach, wtajemniczeniach, rozczarowaniach (Inicjacje).

Warto o nich posłuchać i warto się nimi inspirować!

W antologii „Warkoczami” publikują: Zofia Bałdyga, Justyna Bargielska, Maria Cyranowicz, Michał Czaja, Katarzyna Fetlińska, Julia Fiedorczuk, Jakub Głuszak, Wioletta Grzegorzewska, Kamila Janiak, Aneta Kamińska, Barbara Klicka, Małgosia Lebda, Natalia Malek, Agnieszka Mirahina, Joanna Mueller, Kamila Pawluś, Kira Pietrek, Justyna Radczyńska, Bianka Rolando, Mirka Szychowiak, Agnieszka Wolny-Hamkało, Katarzyna Ewa Zdanowicz. Esej krytyczny Sylwii Głuszak „Warkoczami, warkoczami, warkoczami!” oraz równoległe – umieszczone w sąsiadujących kolumnach – teksty krytyczne Monika Glosowitz i Kasia Szopa „Oddaj mi świat, oddaj nam przestrzeń”.

 

13.06.(wt.)

ŚWIĘTO WOLNYCH KSIĄŻEK

godz.18.00  Spotkanie z Nataszą Goerkę, wokół jej najnowszej książki pt. „Tam”    

godz.19.30  Jacek Dehnel i Jerzy Jarniewicz  – wiosenna rozmowa o,,Zimowym królestwie” – Philipa Larkina

 

14.06.(śr.) godz.11.00  

Uroczysty finał Projektu Edukacyjno-Wychowawczego,,Toruń- moje miasto” zorganizowanego we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych Nr 6 w Łodzi

Koordynacja: Magdalena Gułaj, Monika Paciorkowska

 

20.06.(wt.) godz.18.00   

GALERIA L – wernisaż

Anna Dończyk-Gajos ,,Petite fleur” – malarstwo

 

20.06.(wt.) godz.19.00    

KAWIARNIA LITERACKA

Mikołaj Grynberg ,,Rejwach” – 31 opowieści o byciu ŻYDEM

Prowadzenie: Joanna Sikorzanka

 

21.06.(śr.) godz.18.00  

GALERIA L  – wernisaż

Iwona Bartosik ,,Trochę Paryża …’’ – wystawa fotografii

 

22.06.(czw.) godz. 19.00  

Obchody Rewolucji 1905 roku – projekcje filmowe  (wydarzenie towarzyszące)

 

23.06.(pt.) godz. 18.00           

WARSZTATY LITERACKIE dla dorosłych

Prowadzenie: Rafał Gawin

 

23.06.(pt.)

MUZYCZNA SCENA L – UWAGA KONCERT PRZENIESIONY PO WAKACJACH

Koncert zespołu TEMPER TEMPER

Temper Temper to czteroosobowy projekt rokendrolowy z Łodzi. Muzycy współtworzyli takie projekty jak elektrorockowe AXMusique, stonerowy Devils Ink czy postrockowy Help. Efekt połączenia takich stylów daje interesującą mieszankę sentymentalnych dźwięków oraz noizu podbitą rokendrolowym bitem.

7 kwietnia, nakładem Doping God Records, miała miejsce premiera płyty „Plague”.

Do posłuchania: https://open.spotify.com/album/0fBctISnC1Qb5rbHPJqdmM

 

24.06. (sob.) godz.12.00 – 14.00   

BIG BOOK FESTIWAL – ,,Okrągłe stoły pisarzy” – transmisja

,,Strach się bać. Odwaga cywilna niezbędna w pisarstwie i na co dzień.’’

W dyskusji udział biorą: MAGDALENA Tulli, Justyna Konopińska, Katarzyna Bonda, Katarzyna Tubilewicz, Sylwia Kubryńska, Krzysztof Varga, Tomasz Łubieński, Marcin Kącki, Jacek Dehnel, Wojciech Widłak

 

25.06.(nd.) godz. 16.00-18.00  

BIG BOOK FESTIWAL – ,,W pogoni za Panem Tadeuszem. Jak Polacy piszą o sobie tu i teraz” – transmisja

W dyskusji udział biorą: Agata Tuszyńska, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Natalia Fiedorczuk, Magdalena Parys, Michał Olszewski, Marian Pilot, Tomasz Jastrun, Wojciech Chmielarz, Krzysztof Tomasik, Jakobe Mansztajn

 

27.06.(wt.)                   

DZIEŃ UKRAIŃSKI

godz.18.00  Paweł Pieniążek ,,Wojna, która nas zmieniła

Prowadzenie: Mikołaj Mirowski

godz.19.30  Charles King „Odessa. Geniusz i śmierć w mieście snów”

Prowadzenie: Maciej Robert

 

29.06.(czw.)

KAWIARNIA LITERACKA

godz.17.30   Krzysztof Barański – spotkanie autorskie

Prowadzenie: Małgorzata Skwarek-Gałęska

godz.19.00  Konrad W. Tatarowski Niezależna literatura i dziennikarstwo przed  1989 rokiem. Idee, ludzie, spory. – spotkanie autorskie

Prowadzenie: Andrzej Strąk

 

30.06.(pt.)godz.19   

MUZYCZNA SCENA L – UWAGA! KONCERT ODWOŁANY

Pan Górski i SPółka – koncert