ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

25.01.2020

godz. 17:00

Niedźwiedź

25.01.(sob.)godz. 17.00 TEATR PODTEKST Antoni Czechow Niedźwiedź – komedia w jednym akcie Reżyseria: Anna Grzeszczak Obsada: […]


28.01.2020

godz. 19:00

Kabaret Bi-Ba-Bo – Na swojską nutę

28.01.(wt.)godz.19.00 KABARET BI-BA-B0 (bilety: 10 zł) Na swojską nutę Scenariusz: Paweł Patora Opracowanie muzyczne i akompaniament: […]


29.01.2020

godz. 18:00

Wystawa prac studentów Wydziału Grafiki Społecznej Akademii Nauk

29.01.(śr.)godz.18.00 GALERIA L – wernisaż Wystawa prac studentów Wydziału Grafiki Społecznej Akademii Nauk Opieka artystyczna: prof. […]


31.01.2020

godz. 18:00

Spotkanie z Markiem Kamińskim

31.01.(pt.)godz.18.00 SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM – PROMOCJA KSIĄŻKI Bądź zmianą – Marek Kamiński w rozmowie z Joanną […]


07.02.2020

godz. 18:00

Warsztaty literackie dla dorosłych

7 lutego (piątek), godz. 18 Warsztaty literackie dla dorosłych Prowadzenie: Rafał Gawin


14.02.2020

godz. 19:00

AntyWalentynki

14 lutego (piątek) godz. 19 AntyWalentynki Spotkanie z Michałem Tabaczyńskim wokół książki „Pokolenie wyżu depresyjnego” (Ha!art) […]


20.02.2020

godz. 18:00

Spotkanie z Pawłem Piotrem Reszką,

20 lutego (czwartek), godz. 18 Spotkanie z Pawłem Piotrem Reszką, autorem książki „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” […]


21.02.2020

godz. 18:00

Warsztaty literackie dla dorosłych

21 lutego (piątek), godz. 18 Warsztaty literackie dla dorosłych Prowadzenie: Rafał Gawin


24.02.2020

godz. 19:00

Kabaret Bi-Ba-Bo – I co z tego?

24 lutego (poniedziałek) godz. 19 Kabaret Bi-Ba-Bo – I co z tego? Scenariusz: Paweł Patora Opracowanie […]


25.02.2020

godz. 19:00

Gala Nagród Plastry Kultury 2019

25 lutego (wtorek) godz. 19 Gala Nagród Plastry Kultury 2019 Organizowana we współpracy z Fundacją Na […]


27.02.2020

godz. 19:00

Spotkanie z Marcinem Polakiem (z Krakowa)

27 lutego (czwartek) godz. 19 Spotkanie z Marcinem Polakiem (z Krakowa), autorem książki „Stany uprzywilejowane” (OD […]


28.02.2020

godz. 18:00

Piątkowa Milonga

28 lutego, godz. 18 Wstęp: 10 zł


XII Festiwal Puls Literatury

Zapraszamy od 1 do 9 grudnia na kolejną edycję Pulsu Literatury. Najświeższe informacje dostępne są na stronie www.pulsliteratury.pl

XII Festiwal Puls Literatury w Łodzi

pod hasłem Północ Południe

 

1 grudnia – sobota

Narodowe Centrum Kultury Filmowej  EC-1 (ul. Targowa 1/3)

15:00 Obraz+Tekst=Sztuka #5: Dariusz Andryszczyk – wystawa i spotkanie z autorem; prowadzenie: Adriana Michalska

16:00 Zawrót Głowy. Antologia polskich wierszy filmowych – spotkanie z udziałem Darka Foksa (redaktor antologii), Krzysztofa Siwczyka i Moniki Talarczyk-Gubały; prowadzenie Justyna Sobolewska; wiersze czytają aktorzy Teatru Nowego w Łodzi

Dom Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17)

18:00 Panel otwarcia – Europa Północy i Południa a sprawa polska z udziałem
Zbigniewa Mikołejki i Dariusza Czai; prowadzenie Przemysław Owczarek

19:30 Spotkanie z Markiem Bieńczykiem poświęcone książce Kontener; prowadzenie Justyna Sobolewska

20:30 Spotkanie z Maciejem Świerkockim wokół nowego tłumaczenia książki Josepha Conrada Tajny agent; prowadzenie Tomasz Dobrogoszcz

 

2 grudnia – niedziela Dom Literatury w Łodzi

16:00 Wystawa książki artystycznej autorstwa włoskich artystów: Silvana Sabbione, Cate Valentini, Roberto Gianinetti, Silvio Pozzati, Mario Lo Coco, Paolo Seghizzi. Kuratorka wystawy Magdalena Kacperska

17:00 Spotkanie z Mateuszem Janiszewskim poświęcone książce Ortodroma; prowadzenie Agnieszka Cytacka

18:00 Spotkanie z Iloną Wiśniewską poświęcone książce Lud. Z grenlandzkiej wyspy; prowadzenie Anna Groblińska

19:00 Pokaz filmu dokumentalnego Między światami i opowieść reżyserki Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz

20:30 Spotkanie z Jakubem Kornhauserem o twórczości Gellu Nauma i Gerasima Luki; prowadzenie Beata Śniecikowska

 

3 grudnia – poniedziałek Dom Literatury w Łodzi

18:00 Obraz+Tekst-Sztuka #6: HAKOBO – wystawa i spotkanie z autorem; prowadzenie: Dominika Pawełczyk

19:00 Spotkanie z rumuńskim pisarzem Filipem Florianem poświęcone książce Wszystkie sowy; prowadzenie Maciej Robert

20:00 Seryjni Poeci: Michał Murowaniecki, autor zbiór Stratosfera i Hanna Janczak, autorka zbiór jeszcze ciszej; prowadzenie Rafał Gawin

21:00 Spotkanie Darkiem Foksem i premiera jego nowych książek Pieśni o wszystkim i Café Spitfire; prowadzenie Przemysław Owczarek

 

4 grudnia – wtorek Dom Literatury w Łodzi

18:00 Spotkanie z Małgorzatą Rejmer poświęcone książce Błoto słodsze niż miód; prowadzenie Maciej Robert

19:00 Spotkanie amerykańską krytyczką Marjorie Perloff poświęcone książce Ostrze ironii. Modernizm w cieniu monarchii habsburskiej; prowadzenie Kacper Bartczak

20:30 Spotkanie z Małgorzatą Łukasiewicz wokół książki Listy z Polski Josepha Rotha; powadzenie Tomasz Majewski i Piotr Paziński

 

5 grudnia – środa Dom Literatury w Łodzi

18:00 Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim poświęcone książkom: Basso Continuo i Wielki przypływ; prowadzenie Przemysław Owczarek

19:00 Spotkanie z Francesco Cataluccio poświęcone książkom: Niedojrzałość…; Jadę zobaczyć, czy tam jest lepiej;  prowadzenie Tomasz Cieślak

20:00 Rozmowa wokół książki Poeci szkoły nowojorskiej z udziałem Pauliny Ambroży, Mikołaja Wiśniewskiego, Kacpra Bartczaka i Przemysława Owczarka

21:00 Spotkanie z udziałem tłumaczki Krystyny Lenkowskiej, Agnieszki Salskiej i Jerzego Jarniewicza wokół nowego tłumaczenia poezji Emily Dickinson Jest pewien ukos światła; prowadzenie Alicja Piechucka

22:00 Z południa – retrospektywa włoskich i rumuńskich filmów animowanych – przygotowanie i realizacja Piotr Kardas

 

6 grudnia – czwartek Dom Literatury w Łodzi

17:00 Seryjni Poeci. Anna Fiałkowska, autorka zbioru lalka bellmera i Rafał Rutkowski, autor zbioru Wywołuję siebie z ruin; prowadzenie Rafał Gawin

18:00 Spotkanie ze szwedzkim reportażystą i dziennikarzem Maciejem Zarembą Bielawskim pod tytułem  Co ty wiesz o Szwecji?  prowadzenie Andrzej Rostocki

19:00 Spotkanie ze szwedzką pisarką  i dramatopisarką  Agnetą Pleijel pod tytułem To, co niewypowiedziane, wyostrza się. Od „Lorda Nevermore” do „Wspomnień dziewczynki”; prowadzenie Marta Zdanowska

20:30 Spotkanie z Atheną Farrokhzad i Svetlaną Cârstean poświęcone wspólnej książce poetyckiej Trado oraz twórczości obu autorek; prowadzenie Justyna Czechowska

22:00 Z północy – retrospektywa filmów animowanych Niki Lindroth von Bahr – przygotowanie i realizacja Piotr Kardas

 

7 grudnia – piątek Dom Literatury w Łodzi

17:00 Panel dyskusyjny Wędrując do Europy z udziałem Agnety Pleijel, Atheny Farrokhzad i Jarosława Mikołajewskiego; prowadzenie Magdalena Nowicka-Franczak

18:30 Spotkanie ze Zbigniewem Machejem poświęcone książce Antidotum noctis; prowadzenie Monika Mosiewicz

19:30 Spotkanie z Grzegorzem Wróblewskim poświęcone książce Implanty; prowadzenie Małgorzata Lebda

20:30 Koncert Pleń

21:00 Koncert OINK

21:45 Rozstrzygnięcie XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Moje Świata Widzenie” im. Zbigniewa Dominiaka

22:00 Rozstrzygnięcie XIII Ogólnopolskiego Konkurs na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego

 

8 grudnia – sobota Dom Literatury w Łodzi

12:00 Warsztaty translatorskie z literatur niemieckojęzycznych (zamknięte)

14:30 Rozstrzygnięcie konkursu translatorskiego z literatur niemieckojęzycznych

15:00 Panel dyskusyjny Zbigniewa Herberta podróże na południe z udziałem Andrzeja Franaszka i Francesco Cataluccio; prowadzenie Krystyna Pietrych

16:00 Spotkanie poetyckie z Grzegorzem Ryczywolskim, autorem tomu spa, Czesławem Markiewiczem, autorem tomu wierszeje i Michałem Pranke, autorem tomu Rant; prowadzenie Rafał Gawin

17:00 Spotkanie poetyckie z Marcinem Jurzystą, autorem tomu  Chatamorgana, Marcinem Badurą, autorem tomu tomu Szare mydło Biały Jeleń i Marcinem Zegadło, autorem Zawsze ziemia; prowadzenie Radosław Wiśniewski

18:00 Spotkanie autorskie Tytusa Żalgirdasa, autorem tomu Okazja czyni boga prezentacja pisma „Afront”; prowadzenie Olgerd Dziechciarz i Agnieszka Zub;

19:00 Prezentacja nominowanych do Nagrody w XXIV Ogólnopolskim Konkursie im Jacka Bierezina na Debiutancką Książkę Poetycką; prowadzenie Rafał Gawin i Marcin Bałczewski

19:45 Spotkanie wokół książki Juliusza Gabryela; prowadzenie Radosław Wiśniewski

20:45 Rozstrzygnięcie XI Ogólnopolskiego Konkursu na Recenzję Poetycką

21:00 Turniej Jednego Wiersza „O Czekan” Jacka Bierezina

22:00 Paweł Krzaczkowski dj set oraz Obraz+Tekst=Sztuka #7: wernisaż prac Antka Wajdy z cyklu Nadzy pisarze

23:00  Spotkanie poetyckie z Radosławem Wiśniewskim, autorem tomu Kwestionariusz putinowski i Dawidem Jungiem, autorem tomu Karaoke; prowadzenie Rafał Gawin

00:00 Spotkanie z laureatami XXIII OKP im. Jacka Bierezina: Łukaszem Kaźmierczakiem/Łucją Kuttig, autorem/autorką tomu Kokosty i Klaudią Wiercigroch-Woźniak, autorką tomu Paragon; prowadzenie Rafał Gawin

1:00 Rozstrzygnięcie XXIV OKP im. Jacka Bierezina na Debiutancką Książkę Poetycką

 

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

19:00 Spotkanie z Ewą Lipską poświęcone książce Boli tylko, gdy się śmieję (Listy i rozmowy ze Stanisławem Lemem); prowadzenie Maciej Robert

 

9 grudnia – niedziela

Dom Literatury w Łodzi

10:00 Warsztaty translatorskie z literatur niemieckojęzycznych (zamknięte)

 

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

12:30 Krakowski Salon Poezji – spotkanie z Ewą Lipską, laureatką Nagrody im. Juliana Tuwima w 2017 r.; prowadzenie Jerzy Jarniewicz (Mała Sala, ul. Zachodnia 93)

20:00 Gala Nagrody im. Juliana Tuwima z udziałem zespołu Agnellus oraz koncert zespołu Hańba! (Duża Sala, ul. Więckowskiego 15)

 

Wydarzenie Towarzyszące

Ośrodek Kultury Górna (ul. Siedlecka 1)

8 grudnia – sobota

17:30  Gala finałowa Konkursu Literackiego „Wspomnienie” – wręczenie nagród

Galę wieńczy  koncert pt. Paryżu, kocham Cię w wykonaniu Teatru Piosenki z Krakowa.

 

Puls Literatury dla dzieci

Ośrodek Kultury Górna (ul. Siedlecka 1)

10 grudnia – poniedziałek

09:00 Warsztat twórczego pisania (dla dzieci 9 – 12 lat) pt. „Granie słowami” w oparciu o mitologię nordycką

Prowadzenie: Edyta Zajdlic

Czas trwania: 3 godz.

Zajęcia z kreowania mitycznego świata i jego bohaterów, dzięki którym dzieci dowiedzą się, czym jest literatura grywalna, a pod okiem osoby prowadzącej stworzą własny projekt literacki na motywach mitów skandynawskich. Przechodząc drogę od czytelnika do użytkownika, a potem od pomysłu do dzieła, wykonają model gry edukacyjnej i wezmą udział w mitologicznych rozgrywkach.

 

Głosowanie społeczne w ramach Nagrody im. Juliana Tuwima

 

Od 14 listopada do 3 grudnia wszystkie łodzianki i wszyscy łodzianie mogą wziąć udział w głosowaniu społecznym w ramach nagrody im. J. Tuwima. Laureatem zostanie osoba wybrana spośród siedmiorga wspaniałych pisarek i pisarzy, która otrzyma najwięcej głosów czytelniczek i czytelników.  Na autorów najciekawszych uzasadnień czekają atrakcyjne nagrody!

Którego  poniższych autorów czytasz i cenisz? Uzasadnij!

Jolanta Brach-Czaina

Izabela Filipiak (Morska)

Konrad Góra

Urszula Kozioł

Ewa Kuryluk

Piotr Matywiecki

Małgorzata Szejnert

Odpowiedź z uzasadnieniem  można przesłać na email:
tuwim2018@dom-literatury.pl

lub

zagłosować stacjonarnie wrzucając głos do urny w jednej z poniższych lokalizacji:
Salon Ciekawej Książki (16-18 listopada, hala Expo),

salon EMPIK (Manufaktura, ul. Drewnowska 58),

Kino Charlie (ul. Piotrkowska 203/205),

klubokawiarnia Niebostan (ul. Piotrkowska 17),

sklep „Pan tu nie stał”  (OFF Piotrkowska),

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego (przy wejściu, ul. Matejki 32/38),

Biblioteka Miejska „Otwarta” (ul. Narutowicza 8/10),

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. marszałka J. Piłsudskiego ( ul. Gdańska 100/102),

Wydział Filologiczny UŁ (ul. Pomorska 171/173),