ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

22.01.2018

godz. 17:30

Warsztaty Aktorskie

Prowadzenie: Michał Rzepka 22.01.(pon.)godz.17.30 WARSZTATY AKTORSKIE


22.01.2018

godz. 17:30

Łódzki Klub Miłośników Fantastyki „Logrus”

SPOTKANIE – Łódzki Klub Miłośników Fantastyki „Logrus” 22.01.(pon.)godz.17.30


22.01.2018

godz. 19:00

Spotkanie z Moniką Sznajderman

Łódzki Klub „Tygodnika Powszechnego” we współpracy z Domem Literatury w Łodzi zaprasza w poniedziałek, 22 stycznia […]


23.01.2018

godz. 16:00

Literatura bez granic

Otwarte spotkania konwersacyjne zorganizowane we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz 23.01.(wt.)godz.16.00 LITERATURA BEZ […]


25.01.2018

godz. 19:00

Spotkanie wokół książki Beaty Śniecikowskiej Haiku po polsku

„Haiku po polsku” Beaty Śniecikowskiej to pierwsza monografia poezji polskiej, która w różnorodny sposób łączy się […]


26.01.2018

godz. 18:00

Warsztaty Literackie

Prowadzenie: Rafał Gawin, Przemysław Owczarek 26.01.(pt.)godz.18.00 WARSZTATY LITERACKIE dla dorosłych


26.01.2018

godz. 19:30

Wojciech Młynarski. O tych, co się za pewnie poczuli

Studio Piosenki Domu Literatury w Łodzi „Dlaczego Młynarski? Dla tych samych powodów, dla których realizowałam utwory […]


29.01.2018

godz. 11:00

Ferie dla dzieci

Wiersze rysowane – warsztaty Prowadzenie: Joanna Pomykalska 29.01.(pon.)godz. 11.00 -13.00   FERIE dla dzieci


29.01.2018

godz. 17:30

Warsztaty Aktorskie

Prowadzenie: Michał Rzepka 29.01.(pon.)godz.17.30 WARSZTATY AKTORSKIE


29.01.2018

godz. 17:30

Łódzki Klub Miłośników Fantastyki „Logrus”

SPOTKANIE – Łódzki Klub Miłośników Fantastyki „Logrus” 29.01.(pon.)godz.17.30


30.01.2018

godz. 11:00

Ferie dla dzieci i młodzieży

Tworzenie scenariuszy komiksowych Prowadzenie: Marcin Bałczewski 30.01.(wt.)godz.11.00-13.00    FERIE dla dzieci i młodzieży


XI Festiwal Puls Literatury w Łodzi

NIE/PODLEGŁOŚĆ AWANGARDY

23 listopada – czwartek

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
18:00-19:30 Christoph Ransmayr „Atlas lękliwego mężczyzny”; spotkanie z tłumaczami Jackiem St. Burasem i Małgorzatą Łukasiewicz – prowadzenie Zofia Zaleska
19:30-20:00 Promocja „Tygla Kultury” nr 2/2017 poświęconego literaturze austriackiej i szwajcarskiej – prowadzenie Maciej Robert
20:00-21:30 Christine Lavant „Zapiski z domu wariatów”; spotkanie z tłumaczką Małgorzatą Łukasiewicz – prowadzenie Maciej Robert

24 listopada – piątek

Muzeum Sztuki w Łodzi ul. Więckowskiego 36
18:00 Otwarcie wystawy „Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design” – wydarzenie towarzyszące XI edycji Festiwalu Puls Literatury (wystawa czynna do lutego/marca 2018 r.)

INAUGURACJA FESTIWALU

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
19:30-20:00 Otwarcie wystawy poświęconej Kazimierzowi Malewiczowi „step by step printing Suprematyzm” zrealizowanej przez Muzeum Książki Artystycznej (wystawa czynna do 5.12.2017 r.)
20:00-21:00 Awangarda w Łodzi – Łódź w awangardzie; panel dyskusyjny z udziałem Karoliny Szymaniak, Krzysztofa Dudka i Magdaleny Milewskiej – prowadzenie Beata Śniecikowska
21:30-22:30 Awangarda kontra opresja; spotkanie autorskie Zbigniewa Libery i Darka Foksa – prowadzenie Anna Kałuża
22:30 Filmy Zbigniewa Libery „Walser” i „Jak się tresuje dziewczynki”

25 listopada – sobota

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
10:00 Warsztaty translatorskie: jęz. niemiecki / jez. angielski – prowadzenie Sława Lisiecka / Maciej Świerkocki (warsztaty dla laureatów konkursów translatorskich)
16:00-17:00 Spotkanie z Magdaleną Drab, laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – prowadzenie Katarzyna Mańko i Wiktor Moraczewski
17:00-18:30 Awangarda – miasto – kontrkultura; panel dyskusyjny z udziałem Aleksandry Jach, Jerzego Jarniewicza i Macieja Świerkockiego – prowadzenie Magdalena Lachman
18:30-20:00 Reportażyści Dużego Formatu: wyobraźnia – fakty – awangarda?; panel dyskusyjny z udziałem Lidii Ostałowskiej, Cezarego Łazarewicza i Marcina Kołodziejczyka – prowadzenie Wojciech Górecki
20:00-22:00 Zahlada – koncert
22:00 After Party

26 listopada – niedziela

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
10:00 Warsztaty translatorskie: jęz. niemiecki / jez. angielski – prowadzenie: Sława Lisiecka / Maciej Świerkocki (warsztaty dla laureatów konkursów translatorskich)

VII Salon Ciekawej Książki Hala EXPO-ŁÓDŹ, Aleja Politechniki 4
12:00-13:00 Monika Sznajderman „Fałszerze pieprzu” – prowadzenie Mikołaj Mirowski
13:00-14:00 Katarzyna Wężyk „Kanada” – prowadzenie Agnieszka Cytacka
14:00-15:00 Marcin Wójcik „Celibat” – prowadzenie Anna Jurek
15:00-16:00 Andrzej Pągowski „Być jak Pągowski” – prowadzenie Krzysztof Dudek
16:00-18:00 EUROPA – DEMOKRACJA – LITERATURA; panel mistrzowski z udziałem Herty Müller (laureatka Nagrody Nobla) i Olgi Tokarczuk – prowadzenie Angelika Kuźniak

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
18:00-19:00 Rozstrzygnięcie konkursu translatorskiego z literatur niemieckojęzycznych i konkursu translatorskiego z literatur anglojęzycznych im. Zbigniewa Batki z udziałem m.in. Sławy Lisieckiej i Macieja Świerkockiego
19:00-20:00 Kobiety awangardy; panel dyskusyjny z udziałem Ewy Kuryluk, Agnieszki Taborskiej i Anki Leśniak – prowadzenie Marta Zdanowska
20:00-20:30 Performance Oli Kozioł „Kobiety awangardy”
21:00 Komety – koncert
22:00 After Party

27 listopada – poniedziałek

Puls Literatury dla dzieci
Szkoła Podstawowa nr 29 im. Jana Kochanowskiego, ul. Przędzalniana 70
12:00- 13:00 Spotkanie z Zuzanną Orlińską we współpracy z Wydawnictwem Literatura w ramach VIII Ogólnołódzkiego Konkursu Kaligraficzno-Krasomówczego organizowanego przez Szkołę Podstawowa nr 29

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
12:00-13:30 Tematyczny Turniej Recytatorski
18:00-19:00 Michał Witkowski/Adam Hajzer – performance literacko-muzyczny
19:00-19:30 Rozstrzygnięcie konkursu na małą formę komiksową i otwarcie wystawy Conrad – Komiks w ramach obchodów Roku Josepha Conrada 2017
19:30-20:30 Frederico Garcia Lorca „Gips i jaśmin”; spotkanie z tłumaczem Leszkiem Engelkingiem – prowadzenie Łukasz Urbaniak z Wydawnictwa Officyna
20:30-22:00 Filmy Wojciecha Bruszewskiego „Klaskacz”, „Bezdech”, „Yyaa”, „Przekaz tekstu ruchem drzwi”, „Sonet”. Pokaz slajdów. Konkurs z nagrodami
22:00 After Party

28 listopada – wtorek

DZIEŃ RUMUŃSKI

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
17:00-18:00 Wiedz, że coś się dzieje! – Nowa Fala Rumuńskiej Animacji; słowo wstępne Piotr Kardas
18:00-19:30 Emil Cioran / poza system; panel dyskusyjny z udziałem Krzysztofa Matuszewskiego, Marka Bieńczyka i Krzyszofa Siwczyka – prowadzenie Zuzanna Markiewicz
19:30-20:30 Spotkanie autorskie z Varujanem Vosganianem laureatem Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus – prowadzenie Justyna Sobolewska (tłumaczenie z angielskiego Aleksandra Kumycz-Ochęcka)
20:30-21:00 Rumuńska awangarda poetycka; rozmawiają: Jakub Kornhauser i Maciej Melecki
21:00-22:00 Tune – koncert

29 listopada – środa

DZIEŃ WĘGIERSKI

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
17:00-17:30 Wernisaż wystawy „Węgierska materia” – fotografie Andrása Nagya; teksty Gábora Németha
17:30-18:00 Katalin Ladik – performance; słowo wstępne Daniel Muzyczuk z Muzeum Sztuki w Łodzi
18:00-19:30 Fenomen prozy Pétera Esterházego, Pétera Nádasa i László Krasznahorkaiego; panel dyskusyjny z udziałem Elżbiety Sobolewskiej, Anny Góreckiej i Ireny Makarewicz – prowadzenie Maciej Robert
19:30 – 20:30 Harcsa/Keszég/Márkos/Benkő//Pándi: Kassák – koncert

Klub DOM, OFF Piotrkowska
22:00 Całonocna projekcja filmu „Szatańskie tango” (Sátántangó), scenariusz i reżyseria Béla Tarr

30 listopada – czwartek

Puls Literatury dla dzieci
Ośrodek Kultury Górna ul. Siedlecka 1
12:00-13:30 Warsztaty literackich form awangardowych dla dzieci – prowadzenie Joanna Pomykalska

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
18:00-19:00 Łódź „Tygla Kultury”; prezentacja jubileuszowego nr 1/2017 – prowadzenie Andrzej Strąk
19:00-20:30 Etnografia Surrealizmu / Surrealizm Etnografii; panel dyskusyjny z udziałem Ewy Nowiny-Sroczyńskiej, Krzysztofa Piątkowskiego i Dariusza Czai – prowadzenie Przemysław Owczarek
20:30 Film Lecha Majewskiego „Onirica”

1 grudnia – piątek

Dzień Witolda Sułkowskiego i Zbigniewa Dominiaka

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
17:00-17:30 Rozstrzygnięcie XII Ogólnopolskiego Konkursu na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego
17:30-18:30 Spotkanie poetyckie z Kacprem Bartczakiem i jego książką „Pokarm suweren” oraz Maciejem Meleckim i jego książką „Gdzieniegdzie” – prowadzenie Przemysław Owczarek
18:30-19:00 Rozstrzygnięcie XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Zbigniewa Dominiaka
19:00-20:00 Spotkanie poetyckie z Marcinem Orlińskim i jego książka „Środki doraźne” oraz Sławomirem Płatkiem i jego książką „Stacja pomiarowa” – prowadzenie Rafał Gawin
20:00-20:30 Prezentacja poetycka: Krzysztof Kleszcz „Dźwiganie serca. Poemat dla Łodzi” – prowadzenie Przemysław Owczarek
20:30-21:00 Prezentacja jubileuszowego 25 nr Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie”
21:00-22:00 Odpoczno – koncert poetycko muzyczny z udziałem łódzkich poetek i poetów
22:00 Jubileusz „Arterii”: 10 lat istnienia; prezentacja 25 nr pod hasłem „Inne”
23:00 After Party

2 grudnia – sobota

Dzień Jacka Bierezina

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17

16:00-17:00 Spotkanie poetyckie z Radosławem Wiśniewskim i jego książką „Dzienniki Zenona Kałuży” oraz Maciejem Topolskim i jego książką „Na koniec idą” – prowadzenie Rafał Gawin
17:00-18:00 Spotkanie poetyckie z Robertem Rybickim i jego książką „Dar meneli” oraz Konradem Górą i jego książką „Nie” – prowadzenie Maciej Topolski
18:00-19:00 Spotkanie poetyckie z Karolem Maliszewskim i jego książką „[małe zawsze]” oraz Grzegorzem Tomickim i jego książką „Być jak John Irving” – prowadzenie Rafał Gawin
19:00-19:45 Prezentacja nominowanych do Nagrody w XXIII Ogólnopolskim Konkursie im Jacka Bierezina na Debiutancką Książkę Poetycką – prowadzenie Rafał Gawin i Marcin Bałczewski
19:45-20:00 Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu na Recenzję
20:00-21:00 Turniej Jednego Wiersza „O czekan” Jacka Bierezina
21:00-22:00 Pochwalone – koncert
22:00-23:00 Spotkanie poetyckie z Agnieszką Wolny-Hamkało i jej książką „Panama smile”, Natalią Malek i jej książką „Kord” i Zofią Bałdygą i jej książką „Kto kupi tak małe kraje” – prowadzenie Joanna Pomykalska
23:00-00:00 Spotkanie poetyckie z Wojciechem Brzoską i jego książką „Jutro nic dla nas nie ma” oraz Markiem K.E. Baczewskim i jego książką „Wejdź do mnie”
00:00 Spotkanie z laureatami XXII OKP im. Jacka Bierezina: Katarzyną Michalczak i jej książką „Pamięć przyjęć” oraz Marcinem Mokrym i jego książką „czytanie. Pisma” – prowadzenie Rafał Gawin
1:00 Rozstrzygnięcie XXIII OKP im. Jacka Bierezina na Debiutancką Książkę Poetycką

3 grudnia – niedziela

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi – Mała Sala, Zachodnia 93

16:00-17:30 Awangarda i dyktatura; panel z udziałem Joanny Siedleckiej, Agnieszki Mrozik i Andrzeja Szczerskiego – prowadzenie Mikołaj Mirowski
17:30-18:30 Multiprezentacja poetycka Marii Cyranowicz

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi – Duża Sala, Więckowskiego 15

19:00-20:00 Gala Nagrody im. Juliana Tuwima
oprawa muzyczna gali – Agnieszka Greinert z piosenkami do tekstów Juliana Tuwima
20.00 Małe Instrumenty z projektem „Bruno Schulz” – koncert

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny. Wstęp na Galę Tuwima za zaproszeniami, dostępnymi w Domu Literatury w Łodzi

Organizatorzy:
Dom Literatury w Łodzi
Oddział Łódzki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

Patronaty Honorowe:
Prezydent Miasta Łodzi
Rektor Uniwersytetu Łódzkiego

Partnerzy:
Miasto Łódź, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS, Austriackie Forum Kultury, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, Goethe Institut, Łódzkie Centrum Wydarzeń, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Międzynarodowe Targi Łódzkie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, Klub DOM, Ośrodek Kultury „Górna”, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, Wydawnictwo Officyna, Wydawnictwo Literatura, Instytut Mikołowski, Biuro Literackie, Szkoła Podstawowa nr 29 w Łodzi, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku, Muzeum Regionalne w Brzezinach, Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie, Poddębicki Dom Kultury i Sportu w Poddębicach, Zjadliwości, OPG Property Professionals, Selgros Cash & Carry

Patroni Medialni
TVP Kultura, TOK FM, Radio Łódź , „Dziennik Łódzki Polska The Times”, AMS, „Liberté!”, „Krytyka Polityczna”, Booklips, „Art Papier”, „Tygiel Kultury”, „Arterie”, Plaster Łódzki

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on TumblrPrint this page