ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

JESIEŃ Z POEZJĄ

Zapraszamy na spotkanie z Jerzym Jarniewiczem wokół jego najnowszej książki poetyckiej, „Mondo cane” (Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2021)

Prowadzenie: Rafał Gawin

Wstęp wolny!

UWAGA!
Miejsce: Las Palmas (ul. Roosevelta 2/4), ogródek bardzo blisko Domu Literatury w Łodzi.

Wydarzenie organizowane we współpracy z SPP Odziałem w Łodzi.

——————————————
O książce:

Miłość często wydarzała się u Jarniewicza (wyrządzana była? darowana była?) w towarzystwie zwierzęcych metafor, w jakimś splocie ludzkiego z nie-ludzkim, i nie chodzi wyłącznie o wydobywanie w ten sposób erotycznego potencjału. Autor „Makijażu” zdawał się zawsze wskazywać, że ten rodzaj towarzyszenia zaburza antropocentryczną stabilność – że nie tylko zawsze kochamy w asyście innych istot, podglądani przez nie, dokonując wspólnych aktów mimikry, ale też stajemy się wówczas mniej sobą, a jakby bardziej nimi.

Jakub Skurtys, „Biblioteka”

Jeśli „Puste noce” były elegią, w której widmowy, stojący w rozkroku nad granicą życia i śmierci dezerter-upiór nawiedzał wiersze i bliskie sobie osoby po obu stronach limes, by opowiedzieć o zakończonym romansie i wojennych reminiscencjach, to „Mondo cane” jawi mi się jako książka bez granic, a jednak to właśnie owe ścierane końcem buta (łapy?) granice stanowią o sile najnowszego tomu Jarniewicza.

Karol Poręba, „Wizje”

—————————————–
O autorze:

Jerzy Jarniewicz (ur. 1958 w Łowiczu) jest poetą, tłumaczem (głównie literatury anglojęzycznej), eseistą i krytykiem literackim. Opublikował kilkanaście książek poetyckich, kilkanaście eseistycznych oraz wiele przekładów, m.in. takich autorów jak Raymond Carver, James Joyce, Ursula Le Guin, Craig Raine, Denise Riley i Philip Roth. Za „Puste noce” (2017) otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” w kategorii książka roku. Za „Znaki firmowe” (2007) i „Tłumacza między innymi” (2018) był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Wykłada na Uniwersytecie Łódzkim (od 2015 roku jest profesorem nauk humanistycznych), od 1994 roku wchodzi w skład kolegium redakcyjnego „Literatury na Świecie”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Łodzi.