Zapraszamy wkrótce
Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się lub zastanawiałeś się jak osoby niewidome
i niedowidząc obcują ze sztuką? Jak podziwiają obrazy, rzeźby i instalacje w muzeach, spektakle teatralne i performance w teatrze, co słyszą w kinie?
Jest to możliwe, dzięki audiodeskrypcji, czyli metodzie udostępniającej osobom niewidomym i niedowidzącym kulturę wizualną. Audiodeskrypcja to dodatkowy opis słowny, dostarczający osobom niewidomym tych informacji, które pozostali odbierają w postaci wizualnej.
Zapisy na warsztaty: kontakt@dom-literatury.pl
Na warsztatach „Audiodeskrypcja od teorii do praktyki” przedstawione zostaną teoretyczne i prawne założenia audiodeskrypcji. Ale ponieważ audiodeskrypcja to przede wszystkim praktyka, w trakcie warsztatów zakaszemy rękawy i praktycznie zajmiemy się tworzeniem audiodeskrypcji. Porozmawiamy też o tym, kogo do audiodeskrypcji zatrudniać, jak oceniać jej jakość, jak szukać na jej tworzenie środków, czy zawsze warto ją zapewniać oraz przede wszystkim o tym, kto jest odbiorcą?
Jak konstruuje się opis w audiodeskrypcji? Jak audiodeskrypcja działa w kinie?
Warsztaty poprowadzi dr Anna Jankowska z Katedry Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową (Uniwersytet Jagieloński). Dr Anna Jankowska pracuje nad projektami „AudioMovie – Kino dla Wszystkich” oraz „Open Art – Sztuka Współczesna dla Wszystkich”.
2015 © Dom Literatury w Łodzi | Projekt: Fajne Chłopaki | Wdrożenie: Marcin Kieruzel