ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

16.04.2021

godz. 19:00

DOTKNIJ TEATRU

Zapraszamy na spektakl „Nos” Mikołaja Gogola w reżyserii Michała Rzepki. Spektakl odbywa się w ramach projektu […]


19.04.2021

godz. 18:00

GALERIA DL

Foto Dej – wernisaż wystawy fotografii


22.04.2021

godz. 19:00

SPOTKANIE Z PIOTREM PAZIŃSKIM

Zapraszamy na spotkanie online z Piotrem Pazińskim autorem książki Atrapy stworzenia. Prowadzenie: Maciej Robert „Atrapy stworzenia” […]


23.04.2021

godz. 17:00

WARSZTATY LITERACKIE

Warsztaty literackie dla dorosłych Prowadzenie: Rafał Gawin


23.04.2021

godz. 18:00

PERFORMATYWNE CZYTANIE

Performatywne czytanie dramatu Tadeusza Różewicza Nasza mała stabilizacja Reżyseria: Tomasz Jezierski


23.04.2021

godz. 19:00

SPOTKANIE WOKÓŁ POSTACI TADEUSZA RÓŻEWICZA


24.04.2021

godz. 10:00

TWÓRCZE WARSZTATY ARTYSTYCZNE

TWÓRcze Warsztaty Artystyczne dla dzieci w wieku 7-12 Prowadzenie: Małgorzata Marszałkowska


29.04.2021

godz. 15:00

WARSZTATY TAŃCA

Warsztaty Tańca w kręgu dla dzieci w wieku 7-12 (Międzynarodowy Dzień Tańca) Prowadzenie: Małgorzata Marszałkowska


29.04.2021

godz. 18:00

SERYJNI POECI

Spotkanie z Tomaszem Bąkiem i Anną Fiałkowską Prowadzenie: Rafał Gawin


Warkoczami – antologia

Zacznijmy od początku!
Pamiętasz, kiedy pierwszy raz przeczytałaś „Wspólny pokój” Virginii Woolf i pomyślałaś, że to esej o Tobie i wszystkich kobietach, które walczyły o skrawki wolności do tworzenia? A ty? Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w slamach poetyckich, turniejach jednego wiersza i na spotkaniach autorskich widujesz zazwyczaj poetów, a poetki – znacznie rzadziej?

Gdzie one są?!
Tutaj!
Oddajmy im świat, oddajmy im przestrzeń!

Zapraszamy na promocję Warkoczami. Antologia Nowej Poezji wydanej przez Staromiejski Dom Kultury, w której znalazły się teksty 20 poetek i dwóch poetów oraz trzy teksty krytyczne.

W spotkaniu weźmie udział sześć autorek:
Monika Marianna Blaszczak
Beata Gula
Sylwia Głuszak (Oliwka Etymios)
Natalia Malek
Joanna Mueller
Maja Staśko

Prowadzenie: Rafał Gawin Marta Zdanowska

Antologia poezji „Warkoczami” powstała jako rezultat seminarium Wspólny Pokój prowadzonego od 2011 r. w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Jego uczestniczki (ale i uczestnicy) rozmawiali o tym wszystkim, co najważniejsze w literaturze kobiet, jej koncepcjach, przemianach i rozwoju inspirowanym myślą feministyczną. Niekonieczna była ich obecność fizyczna, czasami chodziło o bliskość idei czy tematu.

Poetki przemawiają różnym głosem i prezentują dużą różnorodność tematyczną, ale łączy je emancypacyjny bunt. To wspólnota artystek świadomych swojej historii i feministycznego kontekstu, choć w tej jedności ważna jest różnica: poetyki, sposobu obrazowania, metaforyki. Można powiedzieć: to wspólna przestrzeń, ale innny horyzont.

Wiersze zgrupowano w bloki tematyczne, a każdej autorce przypisano inny krój czcionki – jeśli jesteś uważnym czytelnikiem, taki układ wyda ci się doskonale oczywisty. Na kartach antologii spotkasz artystyczne manifesty (Wspólny Pokój), ale i opowieści o macierzyństwie in spe oraz niedoścignionych matkach (Prenatal/Pochwała Matek ), dojrzewaniu i wszystkim tym, co boli w stanie przejściowym (Żegnaj, laleczko!), pierwszych razach, wtajemniczeniach, rozczarowaniach (Inicjacje).

Warto o nich posłuchać i warto się nimi inspirować!

W antologii „Warkoczami” publikują: Zofia Bałdyga, Justyna Bargielska, Maria Cyranowicz, Michał Czaja, Katarzyna Fetlińska, Julia Fiedorczuk, Jakub Głuszak, Wioletta Grzegorzewska, Kamila Janiak, Aneta Kamińska, Barbara Klicka, Małgosia Lebda, Natalia Malek, Agnieszka Mirahina, Joanna Mueller, Kamila Pawluś, Kira Pietrek, Justyna Radczyńska, Bianka Rolando, Mirka Szychowiak, Agnieszka Wolny-Hamkało, Katarzyna Ewa Zdanowicz. Esej krytyczny Sylwii Głuszak „Warkoczami, warkoczami, warkoczami!” oraz równoległe – umieszczone w sąsiadujących kolumnach – teksty krytyczne Monika Glosowitz i Kasia Szopa „Oddaj mi świat, oddaj nam przestrzeń”.

 

08.06.godz.19.30          KAWIARNIA LITERACKA