ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Taco pełne kultury – wernisaż wystawy „Huizache” i koncert

W ramach „Taco pełne kultury” czyli meksykańskiego czasu w Łodzi zapraszamy do Domu Literatury na:
wernisaż wystawy „Huizache” Humberto Valdeza oraz
koncert piosenek meksykańskich w wykonaniu Laury Gutierrez.

Wystawa „Huizache” Humberto Valdeza przedstawia głównie rolników, chłopów, osoby pracujące bardzo ciężko fizycznie, zachowując jednocześnie ogromną godność i etykę pracy. Obrazy pokazują zwykłe życie ludzi, pełne samotności, siły i ciężkiej pracy. Wszystko to można obserwować na wielkoformatowych dziełach Humberto – głównie rysunkach i linorytach. Portret jako lustro odbijające tożsamość północno-centralnego Meksyku, Zacatecas – ciężkiej w uprawie, jałowej ziemi, pełnej wspaniałych, kochających i solidarnych ludzi. Ziemi migrantów, rolników, poetów, malarzy – o wszystkim tym Valdez opowiada w swoich obrazach, używając do tego wypracowanego przez lata, własnego 'języka’.

Humberto Valdez – pochodzi z Jerez w stanie Zacatecas w Meksyku, lecz na dłużej osiadł w Tlalpan w mieście Meksyk. Obronił tytuł magistra na kierunku Sztuki Wizualne oraz wiele tytułów licencjata na kilku uczelniach, m.in. na Narodowej Akademii Sztuki w Meksyku, na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Meksyku oraz na Politechnice w hiszpańskiej Walencji.

Jest założycielem projektu Alta Real Zacatecana, którego celem jest organizacja nieodpłatnych warsztatów m.in z rysunku czy malarstwa. Od ponad 17 lat współtworzy i prowadzi warsztaty z druku wypukłego i rysunku, które zwą się TIR- Taller de Imagen de Rinoceronte. Valdez organizował i prowadził również pierwsze i drugie warsztaty z grafiki współczesnej 'A TIRO DE FUEGO’ w Narodowym Muzeum Druku w mieście Meksyk.

Podczas wernisażu zaprosimy również do
skosztowania kawy przygotowanej w tradycyjny meksykański sposób oraz
wzięcia udziału w loterii w której do wygrania będzie plakat prezentujący pracę artysty z Ameryki Łacińskiej