godz. 18:00
Warsztaty literackie Prowadzenie: Rafał Gawin
godz. 10:00
TWÓRcze Warsztaty Artystyczne dla dzieci Prowadzenie – Małgorzata Marszałkowska
godz. 18:00
Zapraszamy na kolejną odsłonę Plastrów Kultury. Gala przyznania nagród odbędzie się tradycyjnie w Domu Literatury w […]
godz. 18:00
Spotkanie z cyklu Seryjni Poeci – Rafał Rutkowski. Prowadzenie: Rafał Gawin
godz. 18:00
Warsztaty literackie dla dorosłych Prowadzenie: Rafał Gawin
godz. 09:00
Warsztaty literackie – Wagary z literaturą Prowadzenie – Małgorzata Marszałkowska
godz. 19:00
Dyskusyjny Klub Komiksu #3 – Maus Prowadzenie: Marcin Bałczewski
godz. 17:00
Zapraszamy na spotkanie z Karoliną Korwin Piotrowską autorką książki Reset. Spotkanie poprowadzi Mateusz Sidor Czy to […]
godz. 18:00
Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Pazińskim autorem książki Atrapy stworzenia. Prowadzenie: Maciej Robert „Książka, którą niniejszym […]
godz. 09:00
Warsztaty teatralne – Teatralne co nie co (Dzień Teatru) Prowadzenie – Małgorzata Marszałkowska
godz. 18:00
Zapraszamy na spotkanie z Igorem Jarkiem, autorem powieści Halny. Prowadzenie: Rafał Gawin Opowiadania zebrane w […]
godz. 10:00
TWÓRcze Warsztaty Artystyczne dla dzieci – Teatralne co nie co (Dzień Teatru) Prowadzenie – Małgorzata Marszałkowska
Spotkanie z Piotrem Pazińskim, autorem książki „Rzeczywistość poprzecierana”, z udziałem Jerzego Jarniewicza i Krzysztofa Majera.
Wracam tu do starych znajomych: Joyce’a, Kafki i Schulza, sięgam po postaci nowe (Celan, Cylkow, Bialik). Próbuję zmierzyć się z twórcą może dla mnie najważniejszym – Tadeuszem Kantorem – i zrozumieć hipnotyczny wpływ, jaki wciąż na mnie wywiera. W tym sensie jest to książka osobista, chociaż staram się unikać osobistego tonu, oddając głos samej literaturze. To ona jest i powinna być bohaterką pierwszoplanową.
Czytelniczce albo Czytelnikowi na pewno rzuci się w oczy rozmaitość wątków tkackich. Powód jest prosty. Otóż w niejednej tradycji i niejednej kulturze czynność tkania kojarzona bywa ze snuciem opowieści, a gotowa tkanina – z tekstem, który mieni się znaczeniami i określa z osobna los każdego człowieka. Ale również tkanie i pisanie mają ze sobą wiele wspólnego. I tu, i tam chodzi przecież o trwałe i oryginalne splecenie wątku i osnowy.
Piotr Paziński
Piotr Paziński – pisarz, filozof, naczelny redaktor „Midrasza”, badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Przez kilka lat zajmował się Ulissesem Jamesa Joyce’a (książka „Labirynt i drzewo”, 2005, oraz przewodnik „Dublin z Ulissesem”, 2008), następnie ogłosił dwa tomy własnej prozy: „Pensjonat” (2009) i „Ptasie ulice” (2013). Laureat Paszportu Polityki i Europejskiej Nagrody Literackiej. Pisze, tłumaczy, zajmuje się filozofią judaizmu i tematem żydowskim w literaturze. Bywa także wykładowcą, fotografem oraz redaktorem i składaczem książek własnych i cudzych.
Wstęp wolny.
03.03.(czw.) godz.19.00.
2015 © Dom Literatury w Łodzi | Projekt: Fajne Chłopaki | Wdrożenie: Marcin Kieruzel