ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Spotkanie z Maciejem Tarankiem

Zapraszamy na spotkanie z Maciejem Tarankiem o książce „Impresariat” (SPP Oddział w Łodzi/ Instytut Literatury) i Andrzejem Niewiadomskim o książce „Tytuł. Wiersze jednego sezonu” (SPP Oddział w Łodzi).

Prowadzenie: Rafał Gawin

Maciej Taranek – poeta urodzony w 1986 roku. Publikował w almanachach i prasie literackiej. Wydał tom „repetytorium” (2013), nominowany do Wrocławskiej Poetyckiej Nagrody Silesius w kategorii debiut roku. Mieszka we Wrocławiu.

Siedem lat po nominowanym do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius debiucie „repetytorium” (Rozdzielczość Chleba 2013) Maciej Taranek powraca z drugą książką poetycką.

„Najnowsza książka Macieja Taranka jest w ciekawy sposób rozpięta pomiędzy dwoma terminami z zakresu organizacji – repozytorium i impresariatem. Tak jakby gdzieś między gromadzeniem danych a ich planowym udostępnianiem ujawniała się poetycka prawda. Jest to prawda przygnębiająca, odarta z ozdobników i podawana bez znieczulenia. Bowiem gdy w miejsce starych graczy, usiedli nowi – zaczęło się „nuklearne rpg w post-pgrowskim świecie”. Czy zmienia to coś w Rojavie? Czy zmienia coś w rodzinie? Chyba tyle, że coraz mniej nadziei na interwencję jakichś zewnętrznych instancji, graczy. Taranek zwraca się więc do siebie, przypatrując własnemu rodzicielstwu, być może tu tkwi odpowiedź na siejący spustoszenie niepokój. Być może jednak nie – i ta ambiwalencja, niemożność udzielenia kategorycznej odpowiedzi, podoba mi się w „Impresariacie” najbardziej.”

Natalia Malek

*************************************

 

Andrzej Niewiadomski – poeta, eseista, badacz literatury. W latach 1989-2010 redaktor „Kresów”. Wydał dziesięć zbiorów wierszy, m.in. „Pan Optico. Wiersze trzech sezonów” (Wrocław 2014), „Podwójna kosa” (Lublin 2018) i „Tytuł. Wiersze jednego sezonu” (SPP Oddział w Łodzi) oraz sześć innych książek, m.in. „Esej podróżny” (Wrocław 2018) i „Osiemdziesiąt. Studium o poezji „przełomów” (Lublin 2020).

O książce „Tytuł. Wiersze jednego sezonu”
Autor nie wybiera żadnej z gotowych recept poetyckich, szukając własnej drogi transponowania zarówno intymności, jak i polityczności na język mowy wiązanej. Dyskrecja nie wadzi tu rozbudowanemu komentarzowi, a rozbudowany komentarz dyskrecji. Tytuł jest tomem, w którym powiedziano dokładnie tyle, ile powinno się powiedzieć”. – Arkadiusz Bagłajewski

„Wydaje się, że „Tytuł” to rzecz o poszukiwaniu miejsca, pozycji, z której można mówić «inaczej», głosować świat bez zbytniej nachalności czy prób epatowania efektami zapożyczonymi z modnych poetyk współczesności. To dopracowana, w każdym calu poetycka formuła przestrzeni, od której wszystko się zaczyna, tak jak od tytułu. Jego nadanie jest jednak aktem pewnego ograniczenia. Toteż czytelnik „Tytułu” ma możliwość wyboru: może to uczynić i może pozostać sam na sam z nienazwanym początkiem”. – Paweł Panas

 

Spotkanie online będzie można obejrzeć na profilu Domu Literatury w Łodzi:
www.facebook.com/DomLiteratury