ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Spotkanie autorskie

Dom Literatury w Łodzi i Wydawnictwo Krytyki Politycznej zapraszają na spotkanie z Martą Justyną Nowicką, autorką książki „Słowacki. Wychodzenie z szafy”.
Prowadzenie: Marta Zdanowska
************
Juliusz Słowacki nigdy się nie ożenił, nic nie wiadomo o jego dzieciach. Kobiety w jego życiu to raczej siostry niż kochanki. A mężczyźni? Związki poety z innymi artystami są pełne namiętności; to relacje z nimi kształtują jego życie. Listy Słowackiego do Krasińskiego płoną żywym ogniem, tymczasem w korespondencji do matki poeta pracowicie udaje idealnego syna, heteroseksualnego mężczyznę. Czy w historii polskiej literatury znajdzie się miejsce dla queerowego dandysa? I czy romantyzm nie otwiera nas najsilniej na odmienność, ekscentryczność, queerowość i nienormatywność? Postaramy się zapytać o to, czego nie widać na pierwszy rzut oka i zastanowić się, jak dziś rozmawiać o polskim romantyzmie.
************
Marta Justyna Nowicka – doktora nauk humanistycznych Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie literaturoznawstwa, specjalność: literatura polska. Jest autorką kilkunastu artykułów naukowych. Kocha polski język i stara się zarażać swoją pasją do pięknych, dziwnych i brzydkich słów oraz porywającej literatury. Brała udział w takich inicjatywach jak: Studia na Horyzoncie, Lekcje bez klucza, Trójmiejska Kawiarnia Naukowa czy Doktowykłady. Od 2012 roku prowadzi kursy i zajęcia z języka polskiego jako języka obcego.