ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

SERYJNI POECI – RAFAŁ RUTKOWSKI

W ramach cyklu „Seryjni poeci” współorganizowanego z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu serdecznie zapraszamy na spotkanie z Rafałem Rutkowskim, poświęcone jego najnowszej książce „Moje oczy to ptaki”.

Prowadzenie: Rafał Gawin

Spotkanie online transmitowane na profilu Facebookowym Domu Literatury w Łodzi.

Rafał Rutkowski (ur. w 1988 roku) Poeta. Laureat projektu Połów 2014. Absolwent filologii polskiej i kulturoznawstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wiersze publikował w „Odrze”, „Zeszytach Poetyckich”, „Opcjach”, „Wakacie”, „Dwutygodniku”, „Helikopterze”. Autor książki poetyckiej „Chodzę spać do rzeki” (Zeszyty Poetyckie 2015), za którą otrzymał wyróżnienie w XII Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” na najlepszy debiut poetycki roku. Laureat lubelskiej nagrody kulturalnej „Żurawie”. Prowadzi autorską księgarnię „Dosłowna” w Centrum Kultury w Lublinie.

Tom „Moje oczy to ptaki” Rafała Rutkowskiego opisuje wyzwolenie zarówno porywającego się do podniebnej podróży wzroku, jak i poetyckiej frazy. Spojrzenie podmiotu – właśnie niczym tytułowe lotne istoty – uwalnia się od kolejnych ograniczeń (ekranów telewizorów i komputerów, ścian kolejnych pomieszczeń, murów czy ulic) i na nowo przenika rzeczywistość, która odkrywa przed nim zaskakujące właściwości. Towarzyszy temu konsekwentna swoboda języka, obdarzonego płynnym rytmem i meandrującego wśród śmiałych skojarzeń, które ostatecznie fundują świeży obraz świata. To zbiór świadomy uwikłań bohatera w niełatwą teraźniejszość i zarazem wizjonersko przebudowujący relacje między jej składnikami, oferując im zadziwiające konteksty i sąsiedztwa. (Z matariałów wydawnictwa WBPiCAK)