ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Podsumowanie 2020 roku w poezji

Jeśli stęskniliście się za podsumowaniami literackimi organizowanymi przez Dom Literatury w Łodzi, to z radością informujemy, że nadszedł czas podsumowania poetyckiego 2020 roku!

Poetyckie olśnienia, ciekawostki i rozczarowania, nurty poetyckie, zmieniające się mody, nagrody spodziewane i dość niespodziewane oraz sytuacja wydawnicza, czyli wszystko, co chcecie wiedzieć o poezji.

A podsumowywać będą Małgorzata Lebda (poetka), Joanna Orska (literaturoznawczyni i krytyczka literacka) i Jakub Skurtys (krytyk literacki i wykładowca akademicki).

Prowadzenie: Rafał Gawin

 

Spotkanie online na Facebooku Domu Literatury w Łodzi.

 

Małgorzata Lebda – poetka, fotograficzka, biegaczka maratonów górskich i doktor nauk humanistycznych, a to wszystko w jednej osobie. Jest Laureatką Nagrody Literackiej Gdynia (2018) za tom poetycki „Sny uckermärkerów” (WBPCiAK). Autorka tomów: „Tropy”, „Granica lasu”, „Matecznik”, „Sny uckermärkerów”, „Sprawy ziemi”.

Joanna Orska – krytyczka literacka i literaturoznawczyni, wykładowczyni akademicka (Uniwersytet Wrocławski) i jurorka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. . Swoje recenzje i szkice badawcze publikowała na łamach wielu czasopism (m.in. „Tekstów drugich”, „FA-artu”, „Odry”, „Twórczości”, „Wielogłosu”). Jest autorką książek : „Przełom awangardowy w dwudziestowiecznym modernizmie w Polsce” (Kraków, 2004) i „Liryczne narracje. Nowe tendencje w poezji polskiej 1989-2006” (Kraków, 2006), „Republika poetów. Poetyckość i polityczność w krytycznej praktyce” (Kraków, 2013).

Jakub Skurtys – krytyk i historyk literatury, Pracuje na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Pisze głównie o poezji najnowszej, natomiast jako badacz zajmuje się literatura i teorią XX wieku: historią ruchów awangardowych, politycznością sztuki oraz związkami literatury i ekonomii. Publikował w „Odrze” i „Małym Formacie”, „Ricie Baum”, „Opcjach” i innych.