godz. 19:00
21 stycznia (czwartek) g. 19 Serdecznie zapraszamy Państwa na spotkanie z Justyną Sobolewską, krytyczką i recenzentką, […]
godz. 18:00
22 stycznia (piątek) g. 18 Warsztaty literackie Prowadzenie: Rafał Gawin
godz. 11:00
23 stycznia (sobota) g. 11 TWÓRcze Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat Prowadzenie: Małgorzata Marszałkowska
godz. 18:00
27 stycznia (środa) g. 18 Dyskusyjny Klub Komiksu #2: Oskar Ed. Mój największy sen Prowadzenie: Marcin […]
godz. 18:00
28 stycznia (czwartek), g. 18 Spotkanie z Anną Michalską i Tomaszem Fijałkowskim Prowadzenie: Rafał Gawin
godz. 11:00
30 stycznia (sobota) g. 11 TWÓRcze Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat Prowadzenie: Małgorzata Marszałkowska
28 września (czwartek), godz. 18.00
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Gdańska 13
Pokaz 2-go odcinka serialu „Marszałek Piłsudski” – reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki
Panel z cyklu „Piłsudski (nie)znany”: Opatrzność czy geniusz? Spór o ,,cud nad Wisłą”. Udział wezmą: prof. Kazimierz Badziak (historyk, Katedra Historii Polski Najnowszej UŁ), dr Robert Kostro (dyrektor Muzeum historii Polski), prof. Grzegorz Nowik (Instytut Studiów Politycznych PAN, zastępca dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku).
Prowadzenie: Mikołaj Mirowski
Bitwa Warszawska to niedoceniane, a przecież niezmiernie ważne wydarzenie w historii Polski. Zatrzymanie przez polskie wojska marszu bolszewików na Zachód w 1920 roku – jak twierdzą historycy – de facto uratowało Zachodnią Europę przed komunizmem. Trudno sobie wyobrazić, co mogłoby się wydarzyć, gdyby wojska Tuchaczewskiego zajęły Warszawę i podporządkowały sobie świeżo powstałe państwo polskie. Badacze tego okresu zgodnie zaznaczają, że polska stolica była tylko etapem na drodze Armii Czerwonej do Berlina, a następnie Paryża i Londynu. Możemy być pewni, że gdyby Warszawa padła, wrota Niemiec stałyby przed bolszewikami otworem. Niestety jedna z najważniejszych bitew w historii naszego kontynentu wciąż pozostaje marginalizowana. Dlaczego pomija się ją tak często w narracji o europejskiej historii? W jaki sposób opowiadać o tak zwanym „cudzie nad Wisłą”?
2015 © Dom Literatury w Łodzi | Projekt: Fajne Chłopaki | Wdrożenie: Marcin Kieruzel