ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Moja Piaf – wystawa i spektakl Śpiewające obrazy

Serdecznie zapraszamy na wystawę „Moja Piaf” – Galeria L, Dom Literatury, Łódź, ul. Roosevelta 17.

Wystawa potrwa od 26 października 2018 –do 23 listopada 2018.

Wernisaż: Piątek, 26 października 2018, godz. 18.00, Galeria L Domu Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17.

Finisaż: Piątek, 23 listopada 2018, godz. 19.00, Sala widowiskowa Domu Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17. Spektakl „Śpiewające obrazy”.

W 2018 roku u przypada 55 rocznica odejścia najznakomitszej francuskiej pieśniarki wszech czasów Edith Giovanny Gassion, którą świat poznał i zapamiętał pod jej artystycznym pseudonimem Edith Piaf.

Z tej okazji, w Galerii L Domu Literatury w Łodzi odbędzie się wystawa „Moja Piaf” przygotowana przez Annę Dończk-Gajos i Mieczysława Gajosa, którzy od wielu lat eksplorują życie i twórczość Paryskiego Wróbelka. Małżonkowie mają na swoim koncie liczne publikacje poświęcone Piaf, spektakle teatralne, a także wystawy organizowane w całej Polsce, m.in. w : Łodzi, Gdańsku, Toruniu, Turku czy Zbąszyniu.

W Domu Literatury w Łodzi zostanie zaprezentowany cykl prac malarskich „Moja Piaf” autorstwa Anny Dończyk-Gajos. Inspiracją do ich powstania były wybrane epizody z życia Edith Piaf oraz jej przebogaty repertuar, na który składa się przeszło trzysta piosenek.
Na wystawie zostaną również udostępnione archiwalia ze zbiorów prywatnych prof. Mieczysława Gajosa ilustrujące życie i twórczość Artystki, której głos zamilkł 55 lat temu. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się oryginalne partytury piosenek Edith Piaf, które pieśniarka nagrywała w latach 1935-1963 roku.

Finisaż wystawy zaplanowano na 23 listopada 2018 roku i będzie on połączony ze spektaklem muzycznym „Śpiewające obrazy – Moja Piaf” autorstwa Anny Dończyk-Gajos i Mieczysława Gajosa. To plastyczno-słowno-muzyczna podróż po życiu i twórczości Edith Piaf.

W programie występują: Anna Dończyk-Gajos, Marta Dabkowska, Dominika Korzeniowska, Katarzyna Maciaszek oraz Mieczysław Gajos.

Anna Dończyk-Gajos – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Przez wiele lat pracowała z młodzieżą w łódzkich szkołach oraz z obcokrajowcami w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ.
Ukończyła podyplomowe studia w zakresie malarstwa i rysunku na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie jest studentką ostatniego roku studiów magisterskich na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych łódzkiej ASP.
W 2013 roku, w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, na wystawie „Moja Piaf” zaprezentowała cykl 27 obrazów inspirowanych życiem i twórczością Edith Piaf. Impulsem do ich powstawania była praca nad monodramem do spektaklu „Moja Piaf”, którego premiera odbyła się w 2010 roku w CKM. Od 2013 roku cykl „Moja Piaf” powiększył się o kolejnych 20 obrazów, które będą prezentowane wraz z wcześniejszymi pracami w Galerii L Domu Literatury w Łodzi w terminie od 26 października do 23 listopada 2018 r.

Prof. zw. dr hab. Mieczysław Gajos – romanista, językoznawca i glottodydaktyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalista w zakresie językoznawstwa stosowanego i dydaktyki języków obcych. Posiada na swoim koncie bardzo bogaty i różnorodny dorobek naukowy, który obejmuje przeszło 100 pozycji, w tym monografie, słowniki i podręczniki szkolne do nauczania języka francuskiego.
Miłośnik i propagator kultury francuskiej w Polsce. Znawca życia i twórczości Edith Piaf. Autor książki o Edith Piaf i tłumacz tekstów jej piosenek. Jest także autorem sztuk teatralnych oraz scenariuszy widowisk muzycznych. Reżyseruje spektakle teatralne przygotowywane przez Autorską Grupę Teatralno-Kabaretową AKK PLONS. Koncertuje w kraju i za granicą, śpiewając piosenki z repertuaru Edith Piaf i innych wykonawców z francuskiego obszaru językowego.

Od wielu lat gromadzi w swoim prywatnym archiwum dokumenty związane z życiem i twórczością Edith Piaf. Tym razem, na wystawie „Moja Piaf” w łódzkim Domu Literatury zostanie zaprezentowana część prywatnej kolekcji prof. Mieczysława Gajosa. Najważniejszą częścią ekspozycji będą oryginalne partytury piosenek Piaf, które Pieśniarka nagrywała w latach 1935-1963.