ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

15.05.2021

godz. 10:00

Warsztaty Artystyczne dla dzieci w wieku 7-12

Prowadzenie: Małgorzata Marszałkowska


15.05.2021

godz. 18:00

GALERIA DL

Foto Dej – wernisaż wystawy fotografii


15.05.2021

godz. 18:00

Noc Muzeów

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów szykujemy dla Was coś wyjątkowego – oprowadzanie online po kamienicy Konrada […]


20.05.2021

godz. 16:00

Dedecius – 100. Rocznica urodzin tłumacza

Uroczyste obchody odbędą się w dniach 20-21 maja 2021 r. i zostały objęte honorowym patronatem Prezydent […]


28.05.2021

godz. 18:00

Warsztaty literackie dla dorosłych

Prowadzenie: Rafał Gawin


29.05.2021

godz. 10:00

TWÓRcze Warsztaty Artystyczne dla dzieci w wieku 7-12

Prowadzenie: Małgorzata Marszałkowska


29.05.2021

godz. 18:00

Świadkowie albo nasza mała stabilizacja

Performatywne czytanie dramatu Tadeusza Różewicza Reżyseria: Tomasz Jeziorski Występują: Olga Rayska, Jan Łuć, Szymon Kukla


Kawiarnia Literacka: Spotkanie z M. Magdaleną Starzycką

Spotkanie z M. Magdaleną Starzycką i promocja jej najnowszej książki pt. „Na niby i naprawdę”.

Prowadzenie: Rafał Gawin

Wstęp wolny

Z posłowia Wojciecha Źródlaka:

Po ponad siedemdziesięciu latach od zakończenia II wojny światowej otrzymaliśmy nowy opis tamtych tragicznych dni w Łodzi. To paradzienniczek kilkuletniej dziewczynki, który w sposób wiarygodny ukazuje życie podczas okupacji i zaraz po niej. Dziecięca perspektywa, silnie wspierana przez wyobraźnię głównej bohaterki oraz przekonująco pokazany tok myślenia i poznawania świata, również słów, nadają tej publikacji realizmu i oryginalności. I to nie tylko jeśli chodzi o sposób prowadzenia narracji – mamy być może do czynienia z pierwszym literackim obrazem tych czasów w Łodzi.

Z prozy „Radogoszcz”:

– Daj spokój, już jesteś duża.
No, jestem duża, wiem… Idziemy, ani tata, ani mama nic nie mówią, dziwne. Idziemy długo obok muru, nie wiem, co tam jest, pytam. Tata odpowiada, że to jest park, ten sam, co dochodzi do naszego ogrodu. Aha! Jedzie OZORKÓW czy ZGIERZ, jedzie szybko i nie zdążyłam przeczytać… ale wiem, że taki dłuuugi to podmiejski, a tu nie ma TUSZYNA ani PABIANIC, tylko OZORKÓW albo ZGIERZ. Dochodzimy do takiego muru jak przy parku, wchodzimy przez otwartą szeroko bramę, trochę rozwaloną, na podwórze. W środku nie ma parku… Na dużym podwórzu tu i tam leżą jakby ludzie. Co to jest? Są czarni jak węgiel, leżą w śniegu, obok nich trochę kobiet, chodzą między nimi i płaczą, wzywają Boga, modlą się i krzyczą. Jakieś inne klęczą w śniegu. Nic nie rozumiem, ale to wszystko jest straszne. Coś ściska mnie za gardło, zatyka, trudno oddychać. A one wygrażają pięściami do nieba. Też mam ochotę krzyczeć i płakać, ale jestem jak wtedy w tramwaju, gdy była łapanka. Jestem zdrętwiała. Spalonych jest dużo, bardzo dużo, leżą wysoko, jedni na drugich w zawalonym budynku. A jeden na podwórzu, osobno, obok nas, ma pęknięty palec i w środku takie mięso, jak ugotowane… Dygoczę. Nie chcę, nie chcę tu być, jest mi niedobrze, chyba zwymiotuję… mdło mi. Stoimy w milczeniu, potem tata prowadzi nas do budynku obok. Tam jest bardzo długi korytarz z drewnianych belek i jakby piętrowych stołów. Nie wiem, co to jest.

___________________________________
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.