ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Kawiarnia Literacka: Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci

 

 

„Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci”.
Spotkanie z Anną Malinowską.
23 kwietnia (czwartek) // godz. 19.00 // Dom Literatury w Łodzi

W ramach kawiarni literackiej zapraszamy na spotkanie z Anną Malinowską, autorką książki „Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci”.

Prowadzenie: Maciej Robert

Lebensborn zostal powołany na rozkaz Heinricha Himmlera. Oficjalnie było to opiekuńczo-charytatywne stowarzyszenie „Lebensborn e.V.” (niem. Lebensborn eingetragener Verein, pol. „Źródło życia”), które funkcjonowało w strukturach organizacyjnych SS. Naprawdę Lebensborn służył selekcji kobiet i mężczyzn, przeznaczonych do rozmnażania w ramach nazistowskiej polityki rasowej oraz germanizowaniu dzieci z okupowanych krajów Europy i oddawaniu ich do adopcji rodzinom niemieckim.

Książka Anny Malinowskiej to wstrząsająca opowieść o polskich dzieciach, odebranych rodzicom przez nazistów i zniemczanych w założonych przez Himmlera ośrodkach Lebensbornu.

Po latach ofiary tamtych zdarzeń opowiadają autorce swoje zdumiewające, dramatyczne i pełne zaskakujących konsekwencji historie…

Anna Malinowska ukończyła politologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracowała m.in. w Trybunie Śląskiej, od 2005 r. jest dziennikarką w katowickim oddziale „Gazety Wyborczej”. Od 2015 r. zajmuje się tematem polskich dzieci uprowadzonych przez Lebensborn.
23  marca (czwartek)
godz. 19 –