ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Jaskulana – wspomnienie o Zdzisławie Jaskule

8 stycznia (piątek) g. 18

Tradycyjnie w styczniu w ramach Jaskulanów przypominamy postać Zdzisława Jaskuły, nieodżałowanego poety z ulicy Wschodniej i reżysera, którego niestety nie ma już z nami.

Całe spotkanie do obejrzenia online na kanale Domu Literatury w Łodzi.

Zdzisław Jaskuła urodził się 27 grudnia 1951 w Łasku, zmarł 24 października 2015 w Łodzi. Pomiędzy tymi datami zmieściło się życie niezwykle barwne i oryginalna twórczość.

Zdzisław Jaskuła był poetą, pisarzem, autorem adaptacji i piosenek teatralnych, reżyserem, społecznikiem i opozycjonistą związanym ze środowiskiem KOR. Jego drugą miłość, po literaturze, stanowił teatr. Był reżyserem i dyrektorem Teatru Nowego w Łodzi w latach 1997–1999 oraz 2010–2015.

W ramach Jaskulanów postać Zdzisława Jaskuły przypomną:

Sława Lisiecka – żona poety, tłumaczka z języka niemieckiego i wydawczyni (Wydawnictwo „Od Do”), która tym razem zaprezentuje fragment nigdy nie wydanej książki o dziejach poezji polskiej, do której Zdzisław Jaskuła zbierał materiały przez ponad trzy lata. Książka miała stanowić połączenie erudycyjnej pracy naukowej i antologii poetyckiej, która pokazywałaby mieszanie się stylów i epok w poezji polskiej.

O Zdzisławie Jaskule i swoich wspomnieniach z nim związanych opowiedzą także poetka, Marta Podgórnik, laureatka drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina, dziś uznana autorka dziesięciu tomów poetyckich oraz Jan Rojewski, poeta, przez pewien czas pracownik Teatru Nowego, autor tomu „Ikonoklazm” (Biuro Literackie, 2018), za który został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2019 w kategorii poezja oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019 w kategorii debiut.

****************

Spotkanie zakończy rozmowa z Tomaszem Bąkiem.

Prowadzenie: Rafał Gawin

Tomasz Bąk – poeta, autor tomów poetyckich „Kanada” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2011, )
„[beep] Generation” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2016),
„Utylizacja. Pęta miast” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2018),
„Bailout”. W sierpniu 2020 roku Tomasz Bąk został nagrodzony Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii poezja za tom „Bailout”.