ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Jan Kondrak – koncert

MUZYCZNA SCENA L

Koncert „Romanse ballady” bez prądu
„Romanse ballady”

Program złożony z utworów z dwóch płyt napisanych i skomponowanych przez Jana Kondraka: płyty „Romanse Ballady”, która właśnie, na fali rosnącej popularności solowych koncertów autora została wznowiona, i „Kto co”, płyty będącej prezentacją piosenek o charakterze osobistym.

Na płycie „Romanse Ballady” są piosenki tematycznie utrzymane w ramach liryki miłosnej i egzystencjalnej. Dominuje przetworzona nuta muzyki Kresów, z jej melodyjnością. Ale tak typowa dla wschodu rzewność jest tu zdyscyplinowana miarowością sekcji rytmicznej. Romanse Ballady tytułem nawiązują do pomysłu Adama Mickiewicza tym, ze czerpią z ludowości. Natomiast w przypadku płyty Jana Kondraka chodzi głównie to, że tytułowa Ballada to jest imię kobiety i ona romansuje z najróżniejszymi stylami muzycznymi. Od folku po jazz, zahaczywszy o soft rock.

Kto Co. Taki nosi tytuł druga płyta Jana Kondraka. Pytania tytułowe nawiązują do odmiany przez przypadki. Przypadkiem wywołanym przez pytania jest mianownik – jedyny przypadek tzw. niezależny. Owe pytania mają też charakter inny. Prowadzą do kogoś, kto się naszym losem bawi i do narzędzi jakimi się posługuje (sfera popędowo-wolicjonalna).
Wszystkie piosenki mają charakter osobisty. Mówi się tu w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Zwraca się do konkretnej osoby i opowiada emocje towarzyszące sytuacjom granicznym. W zależności od przypadku adresatami wypowiedzi mogą być: niepokojąco piękna nieznajoma, kochanka w fazie ostrej namiętności, przygodna kochanka, syn zakochany nieszczęśliwie, córka opuszczająca dom z racji dorosłości, przyjaciel z konspiracji spotkany po latach, ojciec wybierający się w przestrzenie międzygwiezdne.
Muzyka z piosenki na piosenkę różni się diametralnie. Każdy utwór to osobny świat muzyczny. Do słuchania łatwy, estetyczny w tradycyjnym sensie. W brzmieniu dominuje głos wokalisty, korespondują z nim wirtuozerskie partie akordeonu, a w tle ciepłe bębny, konkretny kontrabas i kompetentna gitara akustyczna. Żaden z utworów nie był do tej pory publikowany na płycie, a brzmienie całości jest autonomiczne w stosunku do tego co istnieje w niszy piosenki literackiej.

https://www.youtube.com/watch?v=xJ2sU4rRPW8 „Miłości mej pierwszej”

https://www.youtube.com/watch?v=aJ5HDX1j2t8 „Za nic do dodania”

https://www.youtube.com/watch?v=T6YOe-ma0tQ „Apostrofa do pychy”

https://www.youtube.com/watch?v=eZ-g1QhOpH4 „Liryczna”

23.04.(sob.)                    Godz. 19.00
bilety 25/30