ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Galeria

WYSTAWA PRAC RYSUNKOWYCH MICHAŁA ARKUSIŃSKIEGO
„ONLINE VS. OFFLINE 2”
Wystawa potrwa do 5 kwietnia, można ją oglądać w godz. 10.00-17.00, a do godz. 20.00 w dniach, kiedy w Domu Literatury odbywają się spotkania.
Michał Arkusiński o wystawie:
*
Kluczem jakim kieruję się przy wyborze prac na wystawę jest zestawienie rysunków powstałych w technikach tradycyjnych (tusz na kartonie) z technikami cyfrowymi (digital painting). Odbiorcy zostawiam ocenę czy wybór techniki wpływa znacząco na percepcję ilustracji czy nie odgrywa żadnej roli. Jako twórca mogę jedynie stwierdzić, że wybór techniki często wiąże się z powodem powstawania ilustracji – czy jest to projekt komercyjny czy „prywatny”.
*
Techniki cyfrowe są reprezentowane przez ilustracje i komiksy z wydanego w zeszłym roku przez Muzeum Miasta Zgierza albumu „Zgierskie wątki, historia zarysowana” i komiksu „Moryc” dla Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense (obydwa komiksy do scenariuszy Macieja Cholewińskiego), „Lis” oraz „Nożem uczył uczciwości”(do tekstu Marcina Pryta) z serii „EZGetto” dla wydawnictwa NiktNicNieWie, ilustracji dla Kalejdoskop Kulturalny, ilustracji do cyklu filmów „Historia Auschwitz w 33 przedmiotach” dla telewizji Polsat oraz kilku projektów graficznych okładek płyt muzycznych.
*
Techniki tradycyjne to przede wszystkim cykl sześciu rysunków w formacie 100 na 70 cm zainspirowanych opowiadaniami Josepha Conrada. Jeden z rysunków, czyli „Powrót” był prezentowany na wystawie II Biennale Rysunku we Włocławku w zeszłym roku. Kolejne prace to wykonane tuszem na kartonie plansze komiksów do serii zinów/zeszytów „Justice” wydawanych własnym sumptem.
*
Michał Arkusiński (ur. 1971) w Zgierzu, ukończył łódzką ASP.
Od lat 90, jest związany ze środowiskiem hardcore/punk, co skutkowało wieloma projektami okładek płyt i plakatów dla takich wykonawców jak The Analogs, Bulbulators, Homomilitia, Włochaty, GBH, UK Subs i cyklu koncertów Wunder Wave.
Komiksy rysuje już dość długo, w 2003 zdobył III nagrodę w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi, a jego prace pokazywane są na wystawach w kraju i zagranicą (ostatnio w Japonii na wystawie „The world of polish manga” Kitakyusyu International Manga Festival). Za swoją najważniejszą realizację komiksową uważa album „Edelman” do scenariusza Macieja Cholewińskiego dla Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.