ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

Zapraszamy wkrótce

Galeria

Wernisaż i wystawa „Tylko Ola Niepsuj” w ramach Łódź Design Festival

„Tylko Ola Niepsuj”
Wystawa w ramach Łódź Design Festival.
Wystawa potrwa od 13 do 27 maja.
Kuratorka: Adriana Usarek
Wernisaż wystawy:
➡ 13 maja godz. 17.00 w Domu Literatury w Łodzi
Noc Muzeów – zwiedzanie:
➡14 maja (w sobotę) w godz. 11.00-00.00,
➡15 maja (w niedzielę) w godz. 11:00-15.00.
Ola Niepsuj to wielokrotnie nagradzana twórczyni grafiki użytkowej i ilustracji. Specjalizuje się w sztuce kolażu, identyfikacji wizualnej, plakacie, projektowaniu opakowań, wydawnictw i infografik. Projektowanie traktuje konceptualnie i holistycznie. Dzięki wielkiej wrażliwości na detal, wyobraźni i kreatywności połączonej z biegłością w projektowaniu artystka kreuje własną, subiektywną rzeczywistość. To wszystko (i znacznie więcej) sprawia, że ci, którzy poznali twórczość Oli Niepsuj, z łatwością rozpoznają ją pośród innych, a charakterystyczny sznyt jej prac wystarczy im za sygnaturę.
Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Studiowała także w Escola Superiore Artes Design oraz Faculdade de Belas Artes w Portugalii. Jest laureatką Stypendium Rektora Akademii Sztuk Pięknych Łodzi oraz Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Prowadzi wykłady i warsztaty w instytucjach edukacyjnych i na konferencjach branżowych. Twórczość Niepsuj zdobyła uznanie na blisko 180 wystawach w 34 krajach.
***
Na wystawie zatytułowanej Tylko Ola Niepsuj prezentowanej w Domu Literatury w Łodzi, która towarzyszy Łódź Design Festival, pokazane zostaną prace z trzech cyklów: „Lato w mieście”, „Outdoor Club” oraz „Object Salon”, a także oryginalne rysunki i kolaże z archiwum autorki.
***
Ola Niepsuj poprzez prace przedstawia siebie, swoje fascynacje, inspiracje, sposób widzenia świata… Poruszając się w obszarze własnego, charakterystycznego języka wizualnego, ilustratorka nieustannie sięga po nowe formy, kompozycje i środki wyrazu. Do cech, które wyróżniają prezentowane na wystawie projekty należy bogata wizualnie, niepozbawiona dowcipu, szata graficzna. Niepsuj łącząc tradycyjne techniki, takie jak ołówek, tusz czy malarstwo z rysunkiem cyfrowym, tworzy eklektyczne kolaże. Bardzo istotna jest dla niej kompozycja, a największe znaczenie ma to, co na pierwszy rzut oka jest ledwie detalem. Za pomocą koloru utrwala proste, radosne wspomnienia wczesnej twórczości, kojarzące się z beztroską, zabawą, śmiechem, kiedy nie znając jeszcze zgiełku dorosłego życia, mając kilka lat, mocniej odczuwa się otaczający nas świat. Dlatego ilustracje są żywe, pełne humoru, starają się zapewnić każdemu dziecięce poczucie zachwytu i niewinności. Ilustracje i projekty tworzone przez artystkę mówią same za siebie. Tylko Ola Niepsuj tak widzi świat.
Adriana Usarek
_______________________
Wystawa w ramach cyklu Obraz+Tekst=Sztuka dla dzieci i młodzieży
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury