godz. 18:00
Dom Literatury zaprasza na spotkanie z Beatą Sosnowską, interdyscyplinarną artystką multimedialną, autorką komiksów. Prowadzenie spotkania: Marcin […]
godz. 18:00
Warsztaty literackie Prowadzenie: Rafał Gawin
godz. 10:00
TWÓRcze Warsztaty Artystyczne dla dzieci Prowadzenie – Małgorzata Marszałkowska
godz. 18:00
Zapraszamy na kolejną odsłonę Plastrów Kultury. Gala przyznania nagród odbędzie się tradycyjnie w Domu Literatury w […]
godz. 18:00
Spotkanie z cyklu Seryjni Poeci – Rafał Rutkowski. Prowadzenie: Rafał Gawin
godz. 18:00
Warsztaty literackie dla dorosłych Prowadzenie: Rafał Gawin
godz. 09:00
Warsztaty literackie – Wagary z literaturą Prowadzenie – Małgorzata Marszałkowska
Dom Literatury w Łodzi i Kolektyw Szechiny zapraszają na czytanie performatywne „Nikt nie wierzy, że staje się już” na podstawie tekstu Małgorzaty Rejmer „Bukareszt. Kurz i krew” oraz fragmentów dokumentujących losy Polek związane z prawami reprodukcyjnymi.
Muzyka i śpiew: Suavas Lewy/ Ola Kozioł
Czytanie towarzyszy obchodom Manify 2017 Manifa Łódź
8 marca 2017 / godz. 19.00 / Dom Literatury w Łodzi /
ul. Roosevelta 17 / wstęp wolny
Czy wiecie, że Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzimy już od 117 lat i to nie tylko w Europie, ale również w Afryce i Azji? To również dzień, w którym szczególnie warto pamiętać o prawach reprodukcyjnych kobiet, które stanowią niezbywalne prawa człowieka. Jak wszystko, co dotyczy wolności, prawa te nie są nam dane raz na zawsze – niejednokrotnie trzeba ich bronić i walczyć o ich zachowanie. Pamiętajmy o tym!
Z tej okazji Kolektyw Szechiny zaprasza na czytanie performatywne fragmentów prozy Małgorzaty Rejmrer „Bukareszt. Kurz i krew” oraz tekstów dokumentujących losy Polek związane ze zdrowiem i prawami reprodukcyjnymi. Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Suavasa Lewy’ego i śpiew Oli Kozioł.
Dekret nr 770, który wprowadzono w Rumunii to zakaz stosowania antykoncepcji oraz przerywania ciąży. Stał się symbolem zniewolenia kobiecych ciał w imię interesów demograficznych narodu. Wszedł w życie jesienią 1966 roku i przyczynił się do tragedii i śmierci wielu kobiet. Jego twórcą był tyran, który lubił nazywać się ojcem narodu: Nicolae Ceaușescu. Prawa reprodukcyjne to prawa człowieka – walczymy o ich zachowanie na całym świecie. Czarne protesty pokazały, że Polki nie boją się mówić głośno o własnym życiu i zdrowiu. Ale czy Polska potrafi wyciągnąć lekcję z rumuńskich doświadczeń?
Scenariusz oparty na historiach zebranych w reportażu Małgorzaty Rejmer przeczyta Kolektyw Szechiny – nieformalna grupa łodzianek z różnych środowisk, które łączy przekonanie, że warto promować literaturę pisaną przez kobiety, organizować spotkania z pisarkami i dyskusje wokół ich książek. W 2012 roku czytałyśmy „Monologi waginy” Eve Ensler, a w kolejnych latach – z udziałem pisarek – utwory Sylwii Chutnik, Joanny Bator, Olgi Tokarczuk, Małgorzaty Czyńskiej i Angeliki Kuźniak oraz Małgorzaty Rejmer.
Małgorzata Rejmer (ur. 1985) — doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 roku wydała debiutancką powieść „Toksymia” nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2013 roku opublikowała książkę „Bukareszt. Kurz i krew”, za którą otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę z dziedziny literatury faktu.
2015 © Dom Literatury w Łodzi | Projekt: Fajne Chłopaki | Wdrożenie: Marcin Kieruzel