ul. Roosevelta 17 | 90-056 Łódź | tel. 42 636 68 38 | tel./fax 42 636 06 19 | e-mail: kontakt@dom-literatury.pl

Nadchodzące wydarzenia

28.09.2021

godz. 18:00

DYSKUSYJNY KLUB KOMIKSU

Hans Kloss Prowadzenie: Marcin Bałczewski


02.10.2021

godz. 17:00

Weekend seniora z kulturą

Spacer śladami Ślepego Maksa Prowadzi Patryk Robacha „Łódź zwana pożądaniem” (zbiórka – Kościół Najświętszej Marii Panny, […]


02.10.2021

godz. 17:00

Weekend seniora z kulturą

Zapraszamy na spotkanie z Ewą Lipską laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Prowadzenie: prof. Jerzy Jarniewicz, […]


02.10.2021

godz. 18:30

Weekend seniora z kulturą

Zapraszamy na spotkanie z Kazimierzem Orłosiem. Prowadzenie: Maciej Robert. Spotkanie odbywa się na żywo w Domu […]


03.10.2021

godz. 11:00

Weekend seniora z kulturą

Warsztaty plastyczne (Dom Literatury w Łodzi, ul. F.D. Roosevelta 17) architektura i wnętrza kamienicy, siedzibie Domu […]


Dzień Języka Ojczystego – 21 lutego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO, a jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, na której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

W tym dniu zapraszamy Was do rozmowy o języku polskim online i do obejrzenia dwóch, ciekawych spotkań z językiem polskim i poezją w tle.

Wydarzenie online na profilu domu Literatury w Łodzi

Godzina 17.00

Rozmowa z prof. Katarzyną Kłosińską – językoznawczynią, wykładowczynią Uniwersytetu Warszawskiego, popularyzatorką kultury języka polskiego oraz przewodniczącą Rady Języka Polskiego. Z prof. Kłosińską będziemy rozmawiać o języku protestów, języku polityki i języku, który na co dzień słyszymy w mediach. Podstawą rozmowy będzie książka „Dobra zmiana, czyli jak się rządzi światem za pomocą słów” (Wydawnictwo Znak), której współautorką (razem z Michałem Rusinkiem) jest Katarzyna Kłosińska.

Spotkanie poprowadzi Piotr Wesołowski – dziennikarz i redaktor związany od wielu lat z łódzkimi mediami.

*********************************************************************************************************************

Godzina 18.00

Spotkanie z Joanną Bociąg, laureatką XV Konkursu im. J. Bierezina, autorką książki poetyckiej „Boję się o ostatnią kobietę” (2020), która jest pobierezinowskim debiutem poetyckim.

Rozmowę poprowadzi Jacek Podsiadło.

Joanna Bociąg – poetka i animatorka kultury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, współorganizatorka wielu festiwali literackich. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureatka XV Konkursu im. J. Bierezina, autorka debiutu „Boję się o ostatnią kobietę” (2020).

Jacek Podsiadło – poeta, tłumacz i felietonista. Jego wiersze tłumaczono m.in. na angielski, niemiecki, słowacki, słoweński i ukraiński. Jest laureatem Nagrody im. Kościelskich, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” za całokształt twórczości, Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, wielokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE.

Zapewne mniej osób wie o tym, że
Podsiadło zajmował się też literaturą dla dzieci i o dzieciach. W 2006 roku został opublikowany jego zbiór felietonów „Pippi, dziwne dziecko”, traktujący o rodzicielstwie, wychowywaniu i relacjach dzieci i rodziców, a także wybór felietonów „A mój syn…”