Zapraszamy wkrótce
Zapraszamy do zapoznania się z programem tegorocznej Letniej Sceny.
XVIII PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH [POBIERZ PROGRAM]
W każdą środę lipca i sierpnia zapraszamy od godz. 19 w Domu Literatury na spektakle organizowane w ramach XVIII edycji Letniej Sceny.
Bilety:
Park Ocalałych (Wojska Polskiego 83)
Pokaz współorganizowany z Letnim Festiwalem Filmowym „Polówka”
William Shakespeare
Teatr Telewizji
Reżyseria: Andrzej Wajda
Przekład: Stanisław Barańczak
Scenografia: Krystyna Zachwatowicz
Muzyka: Stanisław Radwan
Obsada: Jerzy Grałek (Klaudiusz, Król Danii), Teresa Budzisz-Krzyżanowska (Hamlet), Tadeusz Huk (Fortynbras), Krzysztof Globisz (Horatio), Jerzy Bińczycki (Poloniusz), Marek Kalita (Laertes), Aleksander Fabisiak (Rosenkrantz), Jan Monczka (Guildenstern), Ryszard Łukowski (Marcellus), Paweł Kruszelnicki (Bernardo), Jan Peszek (Aktor), Dorota Pomykała (Gertruda), Dorota Segda (Ofelia), Jan Krzyżanowski (Duch Ojca Hamleta).
Stowarzyszenie Teatr Mumerus (Kraków)
Spektakl inspirowany najstarszymi zabytkami języka polskiego – od pierwszych słów zanotowanych w Księdze henrykowskiej w XIII wieku po średniowieczną „Rozmowę mistrza Polikarpa ze śmiercią”. Ale nie chodzi jedynie o zabawy ze słowem. Reżyser wprzęga swoich aktorów w swoisty taniec śmierci, gdyż właśnie śmierć jej obecność, wszechmoc i panowanie nad światem to jeden z najważniejszych wątków tej poezji. Reżyserski i aktorski majstersztyk.
Scenariusz i reżyseria: Wiesław Hołdys
Muzyka: Michał Braszak
Występują: Anna Lenczewska, Jan Mancewicz, Robert Żurek
Frank Wedekind
Teatr Nowe Przestrzenie (Kraków)
Dramat ukazujący problemy młodego pokolenia, wynikające z ludzkich zmagań z cielesnością. Historia jednostek zniszczonych w imię specyficznie pojętego dobra. Zastosowana w sztuce konwencja aktorów-marionetek, pozwala zachować dystans i podjąć próbę odtworzenia historii pierwszych doznań z perspektywy dziecka, pełnego niepewności, ciekawości i pragnień.
Reżyseria: Dariusz Szymor
Scenografia: Natalia Kucia-Szymor
Występują: Szymon Grzybek, Aleksandra Kowalczyk, Łukasz Łęcki, Marzena Figiel
Ger Thijs
Fundacja Teatru Czwarte Miasto (Gdynia)
Dowcipny, wrażliwy, subtelny spektakl o samotności i wyjątkowej miłości, która, zdarza się raz w życiu. Albo nie trafia się nigdy…
Ona jest elegancka i poważna, kiedyś właścicielka apteki, dziś – kobieta na rozdrożu. On jest utalentowanym komikiem, który skończył w przebraniu misia jako lokalna atrakcja turystyczna. Oboje mogli mieć wszystko. Dziś mają tak niewiele… Czy przypadkowe spotkanie odmieni ich losy?
Reżyseria: Dariusz Majchrzak
Muzyka: Krzysztof Baranowski
Występują: Elżbieta Mrozińska, Dariusz Siastacz
Małgorzata Bogdańska i Marek Koterski
Teatr w Walizce (Warszawa)
Monodram o Giuliettcie Masinie, zdobywczyni dwóch Oskarów i żonie Federica Felliniego. Produkcja Teatru w walizce, którego jedynymi stałymi elementami są osoba bohaterki oraz walizka rekwizytów i kostiumów. Spektakl rozpoczyna się pierwszym spotkaniem Giulietty i Federica, a kończy śmiercią obojga… i „zmartwychwstaniem” Giulietty. Po drodze – wędrujemy przez ich wspólne życie i kolejne plany filmowe: „La strada”, „Noce Cabirii”, „Ginger i Fred” .
Reżyseria, adaptacja / scenariusz: Marek Koterski
Występuje: Małgorzata Bogdańska
według scenariusza Teresy Stokowskiej-Gajdy i Andrzeja Maculewicza
Studio Piosenki Domu Literatury
Spektakl opowiada o Powstaniu Warszawskim, piosenkami i wierszami, które powstały w czasie Powstania i innymi związanymi z tamtym czasem, przywołuje klimat tego patriotycznego zrywu. Istotnym elementem przedstawienia są cytowane zapiski Władysława Bartoszewskiego z książki „Dni walczącej Stolicy”, będącej kroniką Powstania.
Scenariusz: Teresa Stokowska-Gajda, Andrzej Maculewicz
Reżyseria, opracowanie muzyczne i akompaniament: Teresa Stokowska-Gajda
Ruch sceniczny: Kazimierz Knol
Spektakl dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rodolf Sirera
Centrum Kultury w Gdyni
Kameralna sztuka zadająca pytania o kreację, konwenanse i granice teatru w życiu codziennym. Spotkanie Markiza i Gabriela de Beaumont w salonie tego pierwszego to starcie dwóch wizji świata, w których arystokrata bez wiedzy aktora, obsadził go w swojej sztuce, jaką rozgrywa przed oczami widzów.
Reżyseria: Anna Zagórska
Muzyka: Jerzy Derfel
Występują: Stanisław Górka, Cezary Morawski
Park Ocalałych (Wojska Polskiego 83)
Pokaz współorganizowany z Letnim Festiwalem Filmowym „Polówka”
William Shakespeare
Teatr Telewizji
Reżyseria: Zygmunt Hübner
Przekład: Jerzy S. Sito
Scenografia: Jan Banucha
Obsada: Tadeusz Łomnicki (Petruccio), Magdalena Zawadzka (Katarzyna), Anna Seniuk (Bianka), Tadeusz Surowa (Baptysta Minola), Wojciech Krajewski (Gremio), Jan Nowicki (Lucentio), Ryszard Pietruski (Hortensio), Krzysztof Wieczorek (Tranio), Helena Dąbrowska (Dorota), Jan Kulczycki (Grumio).
Iwan Wyrypajew
Teatr Współczesny w Szczecinie
Zabawna, prowokująca w formie i treści komedia. Z wątkiem kryminalnym i lirycznym podmiotem. O życiu i przeżyciu. O nas. Kto zwariował? I co może nasza wyobraźnia?
Reżyseria, kostiumy i aranżacja przestrzeni: Anna Januszewska
Występują: Anna Januszewska, Jacek Piątkowski, Grzegorz Młudzik
na podstawie utworów Władysława Broniewskiego
Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny (Toruń)
Monodram poetycki z częściowo śpiewanymi wierszami Władysława Broniewskiego według scenariusza Krzysztofa Kolbergera, to rzecz o mocy i niemocy twórczej, zawieszeniu miedzy miłością i jej brakiem, biesach popychających bohatera do samobójstwa. Jest opowieścią o walce bohatera – poety, z własnymi słabościami, w tym z niszczącą go chorobą alkoholową.
Reżyseria, scenografia: Emilian Kamiński
Muzyka: Włodzimierz Nahorny
Występuje: Dariusz Bereski
Krzysztof Niedźwiedzki
Teatr KTO (Kraków)
Współczesna komedia, składająca się z kilku przenikających się, obyczajowych scen, pełnych absurdalnego humoru. To rodzaj zabawy, w której czwórka aktorów o ponadnaturalnej wyobraźni potrafi z prozaicznych codziennych czynności wydobyć dowolne ilości słownego i sytuacyjnego komizmu.
Tekst i reżyseria: Krzysztof Niedźwiedzki
Występują: Jacek Buczyński, Norbert Burkowski, Paweł Rybak, Krzysztof Niedźwiedzki
według Kazimiery Iłłakowiczówny
Monodram Ewy Dałkowskiej „Byłam sekretarzem Marszałka Piłsudskiego” powstał na podstawie fragmentów poezji i prozy Kazimiery Iłłakowiczówny, która w latach 1926 – 1935 była osobistą sekretarką Marszałka Piłsudskiego. Pełna anegdot opowieść będąca hołdem dla Marszałka.
Występuje: Ewa Dałkowska
2015 © Dom Literatury w Łodzi | Projekt: Fajne Chłopaki | Wdrożenie: Marcin Kieruzel