Zapraszamy wkrótce
Zapraszamy na imprezy kwietniowe w Domu Literatury
03.04.(pon.)godz.17:30
Spotkanie Łódzkiego Klubu Miłośników Fantastyki Logrus
04.04.(wt.)godz.16.00
LITERATURA BEZ GRANIC
Otwarte spotkania konwersacyjne zorganizowane we współpracy
z Uniwersytetem Trzeciego wieku im. Heleny Kretz
06.04.(czw.)godz.19.00
KAWIARNIA LITERACKA
Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim,
autorem książki poetyckiej „Żebrak”.
Prowadzenie: Przemysław Owczarek
Przejmujący, sugestywny tom, w którym obserwujemy przechodzenie pomiędzy osobistym doświadczeniem zawieszenia, daremności, przemijania a doświadczaniem metafizycznym: szukaniem sensu, Boga, swojego miejsca w świecie. Sny, które przywołują obrazy apokaliptyczne i złowieszcze — poczucie nieuchronnego kresu, odpowiedzialności za świat, które biją z tego tomu, układają się w przewrotny lament nad sobą i światem. W tym hiperbolicznym świecie jest też trochę miejsca na inne charakterystyczne dla Mikołajewskiego motywy: rodzinę, wyraziste komentarze, przekorne pytania, pokazywanie chropowatej rzeczywistości przez epizod, detal.
Jarosław Mikołajewski (ur. 1960) – poeta, dziennikarz, prozaik, tłumacz z języka włoskiego, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Wydał dziesięć tomów poetyckich, między innymi: A świadkiem śnieg (1991), Kołysanka dla ojca (1994), Zabójstwo z miłości (1997), Mój dom przestały nawiedzać duchy (1998), Nie dochodząc pięknej (2001) Zbite szklanki (2010), Na wdechu (2012) i najnowszy Wyręka (2014). Jego wiersze były tłumaczone na włoski, niemiecki, hebrajski i grecki.
07.04.(pt.)godz.18.00
WARSZTATY LITERACKIE dla dorosłych
Prowadzenie: Rafał Gawin, Przemysław Owczarek
07.04.(pt.)godz.20.00
MUZYCZNA SCENA L
Koncert zespołu KAST. i Defunct Crew
(bilety: 5 zł)
10.04.(pon.)godz.17:30
Spotkanie Łódzkiego Klubu Miłośników Fantastyki Logrus
11.04.(wt.)godz.17.00
SPOTKANIE KLUBU Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Koncert wielkanocny w wykonaniu studentów
Akademii Muzycznej w Łodzi
Opieka artystyczna: prof. Krystyna Rorbach
13.04.(czw.)godz.19.00
KAWIARNIA LITERACKA
Kwartalnik Artystyczno-Literacki „Arterie” nr 24 – prezentacja numeru
Prowadzenie: Rafał Gawin i Przemysław Owczarek
W „Arteriach” 24 pod hasłem „złudne” m.in.:
– rozmowa o buncie z udziałem m.in. Roberta Matery (Dezerter) i Wojciecha Burszty
oraz rozmowy z Włodzimierzem Adamiakiem i Katarzyną Bondą
– wiersze Rona Padgetta, Paula Muldoona, Katarzyny Michalczak i Ewy Sonnenberg
– prozy Łukasza Hassliebe i Grzegorza Krzymianowskiego
– eseje Kacpra Bartczaka i Justyny Skolickiej
20.04.(czw.)godz.19.00
KAWIARNIA LITERACKA
Spotkanie z Kacprem Rękawkiem, autorem książki „Człowiek z małą bombą. O terroryzmie i terrorystach”
Prowadzenie: Maciej Robert
Terroryzm od wielu lat wzbudza lęk na całym świecie. Doniesienia o kolejnych zamachach wzmagają poczucie zagrożenia, a informacje przekazywane przez media budują mit terrorysty: skrzyżowanie Dartha Vadera z Jamesem Bondem. Bezlitosny, skuteczny, barbarzyński. Działający w ramach struktur przypominających połączenie organizacji przestępczej z administracją państwową. Czy tak jest naprawdę? Kacper Rękawek, który przez lata spotkał dziesiątki terrorystów i antyterrorystów, w swojej książce mierzy się z fałszywym postrzeganiem zbrodniczego świata.
Człowiek z małą bombą to podróż do wnętrza organizacji terrorystycznych i odpowiedź na pytanie o to, kim naprawdę są współcześni zamachowcy, skąd pochodzą i czym się zajmują. To książka, która odpowiada na wszystkie pytania dotyczące terroryzmu, których do tej pory nie mieliście odwagi zadać.
Kacper Rękawek (ur. 1981) – ekspert do spraw terroryzmu i jego zwalczania. Ukończył studia doktoranckie na Queen’s University Belfast, następnie związany z Uniwersytetem SWPS, Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych, University of St. Andrews, obecnie w GLOBSEC Policy Institute w Bratysławie. W ramach prowadzonych badań rozmawiał z ponad pięćdziesięcioma terrorystami w Egipcie, Irlandii i Wielkiej Brytanii oraz ponad setką antyterrorystów z dwudziestu krajów. Od dwóch lat śledzi losy obcokrajowców, którzy wyjechali walczyć na Ukrainę. Autor pierwszej książki porównującej ze sobą odłamy Irlandzkiej Armii Republikańskiej, redaktor książek dotyczących organizacji terrorystycznych wydanych zagranicą. Członek European Expert Network on Terrorism Issues oraz Society for Terrorism Research.
22.04.(sob.)godz.17.00
GALERIA L – wernisaż
Grafika artystyczna AHE – ćwiczenia semestralne
wystawa prac studentów i wykładowców
Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi
Koordynator projektu: Elżbieta Dul-Ledwosińska
22.04.(sob.)godz.19.00
MUZYCZNA SCENA L
Koncert zespołu Łysa Góra
( bilety 20 zł )
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
23.04.(nd.)godz.17.30
Bob Dylan. Duszny kraj
Spotkanie z Filipem Łobodzińskim, tłumaczem tekstów
Z udziałem Jerzego Jarniewicza
Bob Dylan. Duszny kraj to antologia 132 poetyckich przekładów „Ojca Założyciela współczesnej piosenki z ważkim tekstem”. Pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości laureata literackiej Nagrody Nobla 2016 w Polsce, uzupełniona brawurowymi komentarzami, pozwalającymi wejść w świat tej wielokontekstowej, zakorzenionej w różnych tradycjach, rozbrzmiewającej licznymi głosami poezji. Tworzona przez Filipa Łobodzińskiego przez blisko czterdzieści lat książka to swoisty hołd dla wielkiej postaci światowej kultury, która na dobre odmieniła współczesną, nie tylko anglojęzyczną poezję.
Filip Łobodziński (ur. 1959) – niegdyś dziecięca gwiazda serialu Stawiam na Tolka Banana, potem znany dziennikarz, muzyk Zespołu Reprezentacyjnego, wreszcie tłumacz literatury hiszpańskiej (m.in. książek Artura Pereza-Reverte) i wielu piosenek angielskich.
24.04.(pn.)godz.13.00 (Park im. H. Sienkiewicza)
Wiec ludzi i książek
Wydarzenie w ramach którego odbędzie się odczytanie deklaracji promującej czytelnictwo, świadectwa czytelnicze znanych osób, występy muzyczne (Kabaret Bi-Ba-Bo, zespół Agnellus, Jakub Pawlak, Szymon Wiśniewski),promocja książek dla dzieci i młodzieży, czytanie wierszy Bolesława Leśmiana, prezentacje artystyczne domów kultury, warsztaty dla dzieci i młodzieży związane z ideą książki, występy poetów i pisarzy promujących swoje utwory, kiermasz książek, bookcrossing.
24.04.(pon.)godz.17:30
Spotkanie Łódzkiego Klubu Miłośników Fantastyki Logrus
25.04.(wt.)godz.16.00
LITERATURA BEZ GRANIC
Otwarte spotkania konwersacyjne zorganizowane we współpracy
z Uniwersytetem Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz
25.04.(wt.)godz.18.00
KABARET Bi-Ba-Bo
Młynarski. Trochę miejsca
Scenariusz i reżyseria: Adam Mortas
Kierownictwo muzyczne i akompaniament: Mariusz Ambroszczyk
27.04.(czw.)19.00
KAWIARNIA LITERACKA
Spotkanie z Magdaleną Starzycką,
autorką książki ,, Manufaktura czasu ‘’
Prowadzenie: Przemysław Owczarek
„Manufaktura czasu” to jakby przesuwający się rytmicznie obraz filmowy snujący po kawałeczku dzieje pewnej rodziny, zapracowanej, mającej różne codzienne problemy, ale dążącej poprzez trzy pokolenia do lepszego życia – a może prawdziwiej – do lepszego zrozumienia siebie w tym marszu kolejnych generacji. Bo jak w goniącym czas filmie, gdzie cięcia i ściemnienia obrazu przesuwają akcję o dni czy tygodnie, tak i tu przeskakują miesiące, lata a nawet lat tych dziesiątki. I w tym rytmie narzuconym przez autorkę poznajemy krzyżujące się ze sobą skrawki historii miasta (…). Poznajemy więc jakby „tyły” rewolucji 1905 roku, bo nie to, co się odbywa na ulicach i dziedzińcach fabrycznych i nie to o czym wiemy dziś z podręczników historii, ale atmosferę w domach robotniczych.
Gustaw Romanowski
Magdalena Starzycka – łodzianka od kilku pokoleń. Ukończyła studia na polonistyce w UŁ. Pracowała w Studium Języka Polskiego dla Obcokrajowców UŁ, była lektorką języka polskiego i kultury polskiej w Uniwersytecie Lizbońskim. Opublikowała: Spijając filiżankami słońce (2010), Słowo pirata (2011). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
28.04.(pt.)godz.18.00
WARSZTATY LITERACKIE
Prowadzenie: Rafał Gawin, Przemysław Owczarek
2015 © Dom Literatury w Łodzi | Projekt: Fajne Chłopaki | Wdrożenie: Marcin Kieruzel